Breda pamięta o generale Maczku

W holenderskiej Bredzie można już zwiedzać muzeum generała Maczka. Część ekspozycji stworzona została przez Muzeum Historii Polski.

Publikacja: 04.06.2020 21:00

Breda pamięta o generale Maczku

Foto: fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne oficjalne otwarcie Maczek Memorial Breda nastąpi dopiero w październiku w rocznicę wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Jednak placówkę już można zwiedzać, z powodu epidemii trzeba zarezerwować swoją wizytę poprzez stronę internetową muzeum.

Muzeum to nowoczesny, przeszklony pawilon znajdujący się obok polskiego cmentarza wojskowego, na którym pochowany jest gen. Stanisław Maczek oraz jego żołnierze.

Wewnątrz pawilonu, o powierzchni 500 metrów kwadratowych, na interaktywnej ścianie, zwiedzający poznają historię polskich żołnierzy, można też wysłuchać nagrań ich wspomnień w trzech językach: niderlandzkim, polskim i angielskim, a także obejrzeć ich przedmioty osobiste. Pokazana zostanie historia żołnierzy od mobilizacji we wrześniu 1939 r. do zdobycia bazy marynarki wojennej w Wilhelmshaven 5 maja 1945 r. w Niemczech. W pawilonie jest też część edukacyjna i kinowa. Przez ściany obiektu zwiedzający mogą zobaczyć amerykański czołg Sherman.

Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie przy muzeum centrum informacji i dokumentacji – bazy z informacjami o wybranych fragmentach historii Bredy i jej mieszkańców. Warto przypomnieć, że ok. 300 polskich żołnierzy po zakończeniu wojny osiedliło się w tym mieście.

Inicjatorem powstania muzeum jest m.in. Frans Ruczynski, przewodniczący Fundacji Muzeum Generała Maczka, syn żołnierza, który służył u generała Maczka.

Memoriał powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Muzeum Historii Polski oraz holenderskich władz lokalnych.

W czasie wizyty na budowie muzeum jesienią poprzedniego roku Bożena Rijnbout-Sawicka, szefowa Fundacji Serce Polski w Bredzie, poinformowała „Rzeczpospolitą”, że inwestycja będzie kosztowała ok. 2 mln euro. Pierwotnie otwarcie planowane było na 30 czerwca w dzień urodzin generała.

Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn
Historia
Polacy odnawiają zabytki za granicą. Nie tylko w Ukrainie
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą