fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Najbardziej kontrowersyjny papież. Watykan otworzy archiwa

AFP
Archiwa Watykanu dotyczące papieża Piusa XII są gotowe do otwarcia. Historycy mają nadzieję odkryć ukryte wcześniej szczegóły dotyczące jednego z najbardziej kontrowersyjnych papieży w historii.

Papież Pius XII stał na czele Kościoła w latach 1939-1958. Jego papiestwo objęła II wojna światowa i Holokaust. Pozostaje postacią kontrowersyjną, ponieważ nigdy publicznie nie potępił nazistowskiego reżimu.

- Otwarcie archiwum ma decydujące znaczenie dla współczesnej historii Kościoła i świata - powiedział dziś kardynał Jose Tolentino Calaca de Mendonca.

Dokumenty dotyczące Piusa XII będą dostępne dla naukowców od 2 marca.

Krytycy zmarłego papieża twierdzą, że przy jego znacznym autorytecie moralnym, wypowiadanie się przeciwko nazistom mogło mieć wpływ na niemieckich katolików.

Obrońcy są zdania, że wszelkie wypowiedziane przez niego słowa krytyki mogły zagrozić katolikom w całej Europie.

Kontrowersje te doprowadziły do powstania dziesiątek książek, w tym bestsellerów, takich jak "Papież Hitlera" Johna Cornwella z 1999 roku.

O dostęp do archiwów poprosiło już stu pięćdziesięciu badaczy z całego świata. Pierwsi z dokumentami zapoznają się pracownicy Amerykańskiego Muzeum Pamięci o Holokauście oraz przedstawiciele społeczności żydowskiej w Rzymie.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA