fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Zełenski protestuje ws. organizacji Forum w Jerozolimie. Oddaje miejsce

Wołodymyr Zełenski witany na lotnisku
president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zauważył, że na Światowym Forum Holokaustu zabrakło miejsca dla tych, którzy „zasługują na to najbardziej” - Ocalałych.

„Po przyjeździe do Izraela, gdzie odbywa się Forum, ukraińska delegacja odkryła, że wielu z Ocalałych ma trudności z udziałem w wydarzeniu z powodu ograniczonej liczby zaproszeń” - napisał na swoim koncie na Facebooku Zełenski. „Zdecydowaliśmy, że zrezygnuję ze swoje miejsca, tak jak reszta delegacji, na rzecz tych odważnych, wyjątkowych ludzi” - zapowiedział prezydent. Według ukraińskiej agencji Unian podobnie mają postąpić niektórzy ministrowie z izraelskiego rządu.

„Myślę, że tak należało postąpić. Poza tym w żaden sposób nie podważa to upamiętnienia przez ukraińską delegację ofiar jednej z najstraszniejszych tragedii XX wieku” - czytamy w oświadczeniu.

„Będziemy uczestniczyć we wszystkich zaplanowanych wydarzeniach i odbędą się wszystkie zaplanowane spotkania z prezydentem, premierem i przewodniczącym Knesetu” - zastrzegł Zełenski. „Ale to ci, którzy na to zasłużyli najbardziej, powinni wziąć udział w głównym wydarzeniu - ci, którzy dokonali największego wyczynu - przeżyli, gdy było to prawie niemożliwe” - podsumował ukraiński prezydent.

Wizyta Zełenskiego w Izraelu ma status roboczej.

W organizowanym 23 stycznia w Yad Vashem, w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Światowym Forum Holokaustu weźmie udział kilkudziesięciu przywódców państw świata.

Dowiedz się więcej: Dziś Światowe Forum Holokaustu

W uroczystościach nie bierze udziału prezydent Andrzej Duda, który odmówił przyjazdu do Jerozolimy po tym, jak organizatorzy nie przewidzieli zabrania przez niego głosu w trakcie uroczystości.

Źródło: rp.pl/ UNIAN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA