fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Relacja na żywo

W Auschwitz rozpoczęły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu. W wydarzeniu biorą udział byli więźniowie, przedstawiciele 60 krajów i organizacji międzynarodowych oraz duchowni różnych religii.

18:15

17:58

Rozpoczęła się wspólna modlitwa ekumeniczna

17:56

- Nasze milczenie jest naszą dotkliwą klęską. Odczłowieczeniem. Sprawiedliwi wśród narodów świata nie dawali "lajków" i nie pisali protest songów ani nie podpisywali petycji live. Dokonywali nieskończonego dobra w dramatycznych warunkach. Jak wypadamy na ich tle dzisiaj? - pytał dr Cywiński

17:55

- Dziś, z każdej strony widać stare upiory. Antysemityzm, rasizm, demagogia, pogarda i nienawiść. Stajemy się coraz bardziej obojętni, zamknięci w sobie, apatyczni, bierni. Nie widzimy i nie chcemy widzieć. Nie mówimy i nie chcemy mówić. Większość milczała, gdy tonęli Syryjczycy, w ciszy odwróciliśmy się od Kongijczyków i ludu Rohinga, a teraz Ujgurów - powiedział dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński.

17:50

17:45

- Niemcy i Austria przygotowały, stworzyły i doprowadziły do skutku to destrukcyjne zło. W tym czasie praktycznie żaden europejski kraj nie przeszkadzał nazistom zamykać obywateli pochodzenia żydowskiego - mówił Lauder

17:30

- Dziś widzę coś czego zakładałem, że w moim życiu nie będę już widział: rozszerzającą się nienawiść do Żydów. Nigdy nie wykorzenimy antysemityzmu, to okropny wirus, który trwa już dwa tysiące lat, ale nie możemy odwracać wzroku - powiedział przedstawiciel  „Filarów Pamięci” Ronald S. Lauder

17:13

- Pamiętam Auschwitz, pamiętam wożenie żyjących, nagich, martwych kobiet samochodami ciężarowymi z baraku do komory gazowej. Ich krzyk słyszę w mojej podświadomości, kiedy wracam myślami do tamtych wydarzeń. Pamiętam, idących bez oznak niepokoju, dobrze ubranych ludzi noszących opaski z gwiazdą Dawida - wspomina Stanisław Zalewski.

16:59

- Nie bądźcie obojętni, bo się nawet nie obejrzycie jak na waszych potomków jakiś Auschwitz spadnie z nieba - mówił Turski.

16:50

- Przed takimi elementami zbrodniczej infrastruktury, jak komory gazowe, czy krematoria usytuowane w niewielkiej odległości od utrzymywanego pod napięciem obozowego ogrodzenia, stały długie kolejki więźniów. Słyszeliśmy rozdzierające krzyki - powiedziała Elza Baker.

- Ja przeżyłam Auschwitz wyłącznie dzięki szczęściu oraz wielkodusznym czynom niektórych z moich towarzyszy niedoli – dodała.

16:45

O swoich wspomnieniach z Auschwitz opowiadają Elza Baker i Marian Turski.

16:42

16:34

- Najdotkliwszą dla mnie rzeczą była utrata włosów. Dawały mi poczucie kobiecej urody warkocze uczesane w koronę na głowie. Były gładkie i przyjemne w dotyku, były moje, a ich właśnie dotknęła zbrodnicza ręka, zabrała mi tę koronę i zrobiła ze mnie inne, smutne, żałosne stworzenie - mówiła Batszewa Dagan, jedna z ocalałych z Auschwitz.

16:14

Pełna treść wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy

16:07

- Holokaust, którego Auschwitz jest głównym miejscem i symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu. Nigdy indziej ani nigdzie indziej nie przeprowadzono eksterminacji ludzi w podobny sposób - mówił prezydent.

- Fabryka śmierci przez lata pracowała z pełną mocą. Dymiły kominy, przetaczały się transporty. Ludzie szli i szli, tysiącami. Na śmierć. Wszystko to dzisiaj trudno objąć umysłem. Ogrom dokonanej tu zbrodni przeraża. Ale nie wolno nam odwracać od niej oczu. Nie wolno nam o niej nigdy zapomnieć - dodał.

16:04

- Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów, to bezczeszczenie pamięci ofiar - powiedział prezydent.

16:02

15:56

Andrzej Duda mówi, że Polacy znają prawdę o tym, co się działo w obozie, ponieważ "opowiadali o tym rodacy, którym Niemcy wytatuowali obozowe numery"

15:53

- Mija 75 lat od zakończenia tego potwornego, przerażającego, zbrodniczego koszmaru, który w tym miejscu rozgrywał się przez blisko pięć lat - mówi prezydent.

- Mijają już prawie trzy pokolenia od tamtego dnia, 27 stycznia 1945 roku, kiedy kilka tysięcy więźniów – wycieńczonych okrucieństwem oprawców, niewolniczą pracą, głodem i chorobami – doczekało się wreszcie wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej - dodał.

15:48

Rozpoczęło się wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy

15:40

15:28

Zgromadzonych powita prezydent Andrzej Duda, następnie zaplanowane są wystąpienia ocalałych z Auschwitz, następnie przedstawiciela „Filarów Pamięci" Ronald S. Laudera, a na koniec podziękowanie dyrektora Miejsca Pamięci Auschwitz dr. Piotra Cywińskiego oraz modlitwy ekumeniczne. O godz. 17 zostanie oddany hołd ofiarom przy pomniku w Birkenau.

15:25

15:19

Uroczystości rocznicowe nie powinny być wykorzystywane do sporów z Rosją lub rozliczeń - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej"

15:16

15:13

Organizatorzy zakładają, że przybędzie ponad 200 ocalałych z Holokaustu. I to będzie najważniejsza grupa, zasiądą oni w pierwszym rzędzie w specjalnie wybudowanym namiocie pod bramą do dawnego obozu Auschwitz II-Birkenau.

15:11

15:10

Mottem dzisiejszej uroczystości są słowa Załmena Gradowskiego:  "Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy"

15:00

- Mam nadzieję, że więcej nie będzie prób zakłamania historii. To dla nas bardzo ważne - mówił prezydent Andrzej Duda w czasie wspólnego oświadczenia, wygłoszonego z prezydentem Izraela, Re’uwenem Riwlinemm

Auschwitz-Birkenau: Przedsionek piekła

Takich miejsc na świecie jest wiele. Można je znaleźć na wszystkich kontynentach. To przedsionki piekła. Miejsca tak straszne, że niektórzy z nas naiwnie odrzucają możliwość ich istnienia.


Czytaj więcej

Obóz Auschwitz został założony przez Niemców w 1940 roku. Dwa lata później założono Auschwitz II-Birkenau. 

W kompleksie obozów zabito co najmniej 1,1 mln ludzi. Wśród ofiar byli Żydzi, Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA