fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Historycy pokazali nowe zdjęcia z obozu zagłady w Sobiborze

Historycy z berlińskiego muzeum "Topografia Terroru" zaprezentowali setki nowych zdjęć. Wśród nich są materiały z obozu koncentracyjnego w Sobiborze.

Historycy uważają, że kolekcja zdjęć zapewni niespotykany dotąd obraz obozu w Sobiborze, założonego przez Niemców w okupowanej podczas wojny Polsce.

W zbiorze znajduje się 361 czarno-białych zdjęć oraz kilka odręcznie zapisanych dokumentów. Na fotografiach prawdopodobnie jest także skazany nazistowski strażnik Iwan Demianiuk, który zaprzeczał, że kiedykolwiek był w Sobiborze.

Ukraiński zbrodniarz wojenny został skazany przez niemiecki sąd w 2011 roku za współudział w zamordowaniu w Sobiborze blisko 30.000 Żydów. Zmarł w czasie oczekiwania na apelację. 

Demianiuk urodził się na Ukrainie w 1920 roku. Po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia odkrył potomek oficera SS Johanna Niemanna. Zgromadzone materiały przekazał Martinowi Cueppersowi, historykowi Uniwersytetu w Stuttgarcie.

- Ta kolekcja stanowi znaczący skok w naszej wizualnej wiedzy o Holokauście w okupowanej Polsce - powiedział Cueppers na konferencji prasowej w muzeum "Topografia Terroru", archiwum i muzeum w miejscu dawnej siedziby gestapo w Berlinie.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA