fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Rosja odtajnia dokumenty: Polska oskarżona o mordowanie Żydów

warsaw75.mil.ru
Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało dziś odtajnione dokumenty dotyczące Powstania Warszawskiego i wyzwolenia Warszawy. Mają dowodzić, że podczas powstania warszawskiego Armia Krajowa miała mordować pozostających w mieście Żydów i Ukraińców. To kontynuacja działań "mających na celu ochronę i ochronę prawdy historycznej".

Według komunikatu zbiór otwierają dokumenty z czasu powstania warszawskiego z września 1944 r.

"Świadectwa uczestników tych wydarzeń historycznych wyraźnie pokazują, że powstanie było nie tylko źle przygotowane, ale także przeprowadzone w celach politycznych, które nie uwzględniały oczekiwań i nadziei większości ludności polskiej" - czytamy na profilu rosyjskiego MSZ na Facebooku.

"Jego organizatorzy, przedstawiciele Armii Krajowej, nadzorowanej przez polski rząd emigracyjny z Londynu, nie wzięli również pod uwagę sytuacji na froncie radziecko-niemieckim i ograniczonych możliwości jednostek Armii Czerwonej, które zbliżały się do miasta" - czytamy.

Rosjanie podkreślają, że mimo wspomnianych ograniczeń Armia czerwona podjęła "wszelkie możliwe próby" wsparcia powstania, poprzez dostarczanie powstańcom broni, żywności, paliwa, informacji wywiadowczych i wspomaganych ostrzałów artyleryjskich.

W opisie odtajnionych przez MON dokumentów zamieszczonym na Facebooku MSZ Rosji zauważa, że już po upadku powstania na jaw wyszły okoliczności, które świadczą o "możliwych umyślnych błędach" jego organizatorów, którzy m.in. celowo nie prowadzili  działań ofensywnych, nie starali  się zjednoczyć partyzanckich oddziałów i "sabotowało interakcję z dowództwem Armii Czerwonej".

"Ponadto dokumenty wskazują, że jednostki Armii Krajowej zlikwidowały pozostałych w mieście Ukraińców i Żydów, a sowieckich oficerów uciekających z niewoli niemieckiej siłą przetrzymywano jako zakładników" - czytamy. 

MSZ Rosji pisze także o "działalności terrorystycznej jednostek Armii Krajowej na tyłach Armii Czerwonej w Polsce, na Białorusi i Litwie w latach 1944–1945", której także mają dowodzić odtajnione dokumenty, a które według MSZ mają wartość historyczną.

Według opublikowanych raportów, które opracowane zostały przez służby polityczne uczestniczących w "bitwach o Polskę" - jak pisze MSZ formacji Armii Czerwonej,  dowództwo AK jeszcze przed rozpoczęciem bitwy o Warszawę na terenach już zajętych przez Armię Czerwoną prowadziło sabotażowe działania mające na celu dezorganizację tworzących się samorządów i przejęcie władzy.

"A w maju 1945 roku komórki Armii Krajowej rozpoczęły prowadzenie akcji terrorystycznych przeciwko Armii Czerwonej i miejscowej ludności" - czytamy.

Jak podkreśla MSZ Rosji na swoim facebookowym profilu, publikacja odtajnionych dokumentów ze zbiorów Centralnego Archiwum rosyjskiego MON jest "kontynuacją działań departamentu wojskowego mającego na celu ochronę i ochronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii i próbom rewizji wyników wielkiej wojny ojczyźnianej i II wojny światowej".

Odtajnione przez MON dokumenty i ich opis znajdują się na stronie warsaw75.mil.ru

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA