Irina Antonowa, która wypowiadała się dla rosyjskiej agencji NSN, to rosyjska historyk sztuki, która przez 52 lata, od 1961 do 2013 roku była dyrektorem Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie, co czyni ją najstarszą i najdłużej działającą dyrektorką ważnego muzeum sztuki na świecie.
Antonowa stwierdziła w rozmowie z agencją, że Warszawa, twierdząc, że Rosja przetrzymuje zrabowane podczas wojny polskie dzieła sztuki, powinna podać wiarygodne szczegóły dzieł, których dotyczą jej roszczenia.
Zdaniem byłej dyrektor Muzeum Puszkina Polska powinna podać dokładnie, jakich obrazów konkretnych autorów jej skargi dotyczą, z którego polskiego muzeum dzieło zniknęło i w której rosyjskiej placówce - według strony polskiej - obecnie się znajduje.
Antonowa stwierdziła, że jak dotąd strona rosyjska listów z takimi szczegółami nie otrzymała, dlatego polskie oświadczenia w sprawie przetrzymywania dzieł sztuki są "niczym nieuzasadnione".
Z kolei pełniący obowiązki ministra kultury Władimir Miedinski stwierdził, że dzieła sztuki przekazane jako rekompensata za straty wojenne nie podlegają zwrotowi i są własnością Federacji Rosyjskiej.
Ria Novosti powołuje się na wczorajszy wpis na profilu polskiego MSZ na Twitterze, w którym resort spraw zagranicznych pisze o stratach polskiej kultury "na skutek działań ZSRS".
Na skutek działań #ZSRS ucierpiała polska kultura.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???? (@MSZ_RP) January 18, 2020
??Oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki - wiele z nich do dziś znajduje się w ????.
??Armia Czerwona i NKWD w wielu wypadkach niszczyły i konfiskowały to, czego nie udało się zrabować lub spalić Niemcom.#wyzwolenieBEZwolności pic.twitter.com/RisDUfrkdo
Również minister kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pisze w "Rzeczpospolitej" o konkretnych dziełach zrabowanych w Polsce podczas II wojny światowej, które znajdują się m.in. w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie.
Agencja Ria Novosti pisze, że oświadczenie polskiego MSZ to dalszy ciąg dyskusji, która wywiązała się z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Warszawy od nazistów przez Armię Czerwoną.
"Polska oficjalnie nie obchodziła tej rocznicy, twierdząc, że 'Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę spod okupacji niemieckiej, ale nie przyniosła Polakom wolności'" - cytuje agencja kolejny wpis MSZ na Twitterze.