fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Izraelskie media: Polska nie wnioskowała o wystąpienie na Forum

Muzeum w Instytucie Jad Waszem
Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Kancelaria Prezydenta Polski nie wystąpiła z wnioskiem o możliwość zabrania głosu przez Andrzeja Dudę podczas World Holocaust Forum - pisze dziennik "Times of Israel".

Organizowane przez Jad Waszem Światowe Forum Holokaustu odbędzie się w Izraelu 22 i 23 stycznia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Najprawdopodobniej nie będzie tam prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który oznajmił, że warunkiem jego uczestnictwa jest możliwość zabrania głosu obok innych zaproszonych prezydentów.

W wywiadzie dla TVP Info Andrzej Duda mówił, że jego kancelaria zwróciła się do organizatorów o taką możliwość.

"Times of Israel" cytuje prezydenckiego rzecznika Błażeja Spychalskiego, który w ubiegłym tygodniu powiedział w radiu ZET, że jeśli prezydent Duda będzie mógł przemówić, "oczywiście" przyjedzie na Forum. - Ale sytuacja, w której prezydent Rzeczpospolitej Polskiej usiądzie i wysłucha kłamliwych, fałszywych słów prezydenta Putina, bez możliwości odpowiedzi, jest niedopuszczalna" - cytuje izraelski dziennik rzecznika. 

"W tle gorzkiej rosyjsko-polskiej dyskusji dotyczącej historii wybuchu II wojny światowej prezydent Polski Andrzej Duda ma zamiar pominąć obecność na poświęconym ofiarom Holocaustu wydarzeniu, ponieważ nie został zaproszony do zabrania głosu" - pisze Raphael Ahren.

Dziennikarz podkreśla, że podczas Forum głos zabiorą reprezentanci  zwycięskiej koalicji: prezydent Rosji Władimir Putin, Francji - Emmanuel Macron, w imieniu Wielkiej Brytanii książę Karol, i najprawdopodobniej wiceprezydent Mike Pence jako delegat Stanów Zjednoczonych.

W imieniu sprawców przemówi prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Oczekuje się też, że mowy wygłoszą prezydent i premier Izraela, Reuven Rivlin i Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele ocalonych z Holokaustu.

W poniedziałek organizator wydarzenia, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem, poinformował, że organizatorzy są świadomi oczekiwań polskiego prezydenta, ale nie otrzymali formalnej prośby o zabranie głosu na Forum.

- Szczególnie właściwe jest, aby głos zabrali reprezentanci czterech głównych sił alianckich, które wyzwoliły Europę i świat od morderczej tyranii nazistowskich Niemiec - mówił w rozmowie z "Times of Israel" rzecznik Jad Waszem.

Jak mówił rzecznik, oprócz nich zabiorą głos organizatorzy - państwo Izrael wraz z Jad Waszem i Fundacją Światowego Forum Holokaustu, którzy są zaangażowani w utrzymaniu pamięci o ofiarach i zwalczanie antysemityzmu na świecie.

Rzecznik skomentował także słowa Andrzeja Dudy, który we wspomnianym wywiadzie powiedział, że chciałby przemówić "jako przedstawiciel kraju, w którym najwięcej obywateli zostało bestialsko zamordowanych przez nazistowskich Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau".

Przedstawiciel Jad Waszem stwierdził, że "z 1,5 mln ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau około 1,1 mln to Żydzi, zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami". - Obywatelstwo ofiar Auschwitz nie miało wpływu na wybór przywódców, którzy zabiorą głos podczas Światowego Forum Holokaustu - dodał rzecznik.

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA