fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

96-latka z Francji po 40 latach znów została Rosjanką

https://france.mid.ru
96-letnia Maria Smulskaja, która podczas II wojny światowej przetrwała oblężenie Leningradu (dziś Petersburg), a 40 lat temu wyjechała do córki we Francji i utraciła radzieckie obywatelstwo po upadku ZSRR, teraz ponownie otrzymała rosyjski paszport i będzie mogła wrócić do Rosji, co od lat miało być jej marzeniem - informuje rosyjska agencja TASS.

Smulskaja wyjechała do Francji, aby pomóc córce w związku z chorobą jej męża. Na mocy obowiązujących wówczas w ZSRR przepisów przed wyjazdem musiała zrzec się własności swojego mieszkania w Leningradzie w związku z czym nie miała dokąd wrócić - podaje TASS.

Smulskaja otrzymała paszport i kopię zarządzenia prezydenta w sprawie przyznania jej obywatelstwa od radcy w rosyjskiej ambasadzie w Paryżu.

Od sześciu lat Smulskaja jest przykuta do łóżka. Nigdy nie uzyskała francuskiego obywatelstwa, od czasu upadku ZSRR nie miała też obywatelstwa tego kraju, ani Rosji, która została sukcesorem Związku Radzieckiego.

Teraz kobieta liczy, że przed śmiercią uda się jej jeszcze wrócić do Rosji i ma nadzieję na pomoc ambasady w tej sprawie.

Kobieta wspominała, że w Leningradzie (dziś Petersburg) mieszkała tuż obok pomnika Piotra Wielkiego, nad brzegiem Newy.

Jej córka twierdzi, że Francja nigdy nie stała się domem dla jej matki - przez 40 lat kobieta nie nauczyła się języka francuskiego. Mieszkając z córką Smulskaja pomogła jej wychować troje dzieci. W latach 90-tych mogła wrócić do Rosji i - jako była obywatelka ZSRR - uzyskać obywatelstwo, ale bała się, że nie będzie miała gdzie mieszkać. Później - jak twierdzi córka 96-latki - jej matka żałowała, że nie wróciła do ojczyzny.

96-latka chciałaby spędzić ostatnie lata życia w domu spokojnej starości w Petersburgu, z którym miała się już porozumieć w tej sprawie.

Przed wyjazdem do Francji Smulskaja mieszkała w Leningradzie przez 50 lat. Przeżyła oblężenie miasta w czasie II wojny światowej - w tamtym czasie pracowała w szpitalu.

W 2019 roku otrzymała okolicznościowy medal z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Leningradu z oblężenia od władz Petersburga.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA