fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Rozwiązana zagadka II wojny. Odnaleziono okręt podwodny

Marynarka Wojenna USA
Po 75 latach odnaleziono okręt podwodny USS Grayback, na którego pokładzie było 80 marynarzy. Na jednostkę natrafiono w pobliżu Okinawy w Japonii.

O odkryciu poinformowali Tim Taylor i jego zespół. Ekipa poszukiwaczy 5 czerwca zlokalizowała okręt podwodny na dnie morz wybrzeży Okinawy.

W zeszłym roku, badacz Yutaka Iwasaki odkrył, że amerykańska marynarka wojenna popełniła błąd w tłumaczeniu japońskich zapisów, które określały, gdzie Grayback prawdopodobnie zatonął. Przez cały czas podawano nieprawidłową długość geograficzną dla lokalizacji okrętu podwodnego.

Taylor posiadając nowe informacje wyruszył na poszukiwania okrętu na południowy-zachód od Okinawy. Podczas misji wykorzystano zdalnie sterowane pojazdy. USS Grayback został odnaleziony około 100 mil od miejsca, gdzie początkowo sądzono, że zaginął.

Amerykański okręt podwodny zaginął w 1944 roku. Jednostka 28 stycznia wyruszyła z Pearl Harbor. 19 lutego załoga zgłosiła zatonięcie dwóch japońskich statków towarowych. Grayback miał przybyć do Midway 7 marca, ale nigdy do tego nie doszło. 30 marca 1944 roku okręt uznano za zaginiony.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA