fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

USA: Mężczyzna przeprosił Indian za masakrę dokonaną przez jego prapradziadka

Northwestern Photo Co. [Public domain]
67-letni Bradley Upton, praprawnuk generała James Forsytha, przeprosił Indian z plemienia Lakota za masakrę jakiej 29 grudnia 1890 roku dokonał jego dziadek dowodzący 7 Pułkiem Kawalerii w czasie starcia nad potokiem Wounded Knee.

Nad Wounded Knee niemal 500 amerykańskich kawalerzystów zmasakrowało Indian dowodzonych przez Wielką Stopę, wśród których większość stanowiły kobiety i dzieci. Starcie to uznaje się za koniec wojen Amerykanów z Indianami w Ameryce Północnej. Amerykańscy kawalerzyści nad Wounded Knee mieli zabić ponad 250 Indian.

Upton, praprawnuk generała Forsytha, spotkał się z potomkami zamordowanych przez Amerykanów Indian na terenie rezerwatu w Dakocie Południowej (Cheyenne River Reservation).

- Ich reakcja była nieprawdopodobna... Bardzo pozytywna, bardzo poruszająca - powiedział Upton w rozmowie z Reutersem. - Miłość jest czymś boskim i przebaczenie jest czymś boskim - dodał.

Upton przekonywał, że Lakotowie to "niezwykli ludzie". - Są tacy mądrzy i piękni - dodał mężczyzna.

67-latek wspomina, że gdy miał 16 lat jego wuj pokazał mu zdjęcia dokumentujące rzeź Indian. - Od razu wiedziałem, że to było złe. Poczułem głęboki smutek i wstyd - mówi.

- Przez następne 50 lat modliłem się o przebaczenie - wspomina.

Upton wierzy też, że skutki masakry dokonanej przez Forsytha widać w jego drzewie genealogicznym, które jest pełne alkoholizmu, nadużyć i zdrad.

Rok temu sąsiad Uptona pomógł mu w nawiązaniu kontaktu z Walecznym Sercem - członkiem starszyzny Lakotów, który pomógł mu w zorganizowaniu spotkania z potomkami Indian zamordowanych nad Wounded Knee.

Upton, który praktykuje buddyzm przekonuje, że buddyzm i wierzenia Lakotów są do siebie podobne.

- Wszyscy jesteśmy ze sobą spokrewnieni. Zawsze byliśmy rodziną, każde stworzenie na świecie jest ze sobą spokrewnione od początku czasu - podkreśla mężczyzna.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA