fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Protest przeciw usunięciu z konkursu książki Zychowicza

tv.rp.pl
Stanowczo protestujemy przeciwko usunięciu z konkursu „Książka Historyczna Roku” książki Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony”. Decyzja zapadła wbrew woli jury konkursu, bez dyskusji pomiędzy jurorami reprezentującymi różne instytucje, na samym jego finiszu, kiedy trwało jeszcze głosowanie internetowe. Ta skandaliczna decyzja nie została oficjalnie przez nikogo uzasadniona, zaś członkowie jury i sam autor dowiedzieli się o niej z internetu - piszą w liście otwartym historycy i publicyści.

Z tezami i pisarstwem historycznym Piotra Zychowicza można się zgadzać lub nie zgadzać. Stajemy jednak w obronie wolności słowa i swobody dyskusji, gdyż na tym polega wolność debaty historycznej i publicystycznej, fundamentalna przecież dla każdej demokracji.

W konkursie na książkę historyczną roku decydują zarówno głosy jury, jak i internautów. W tym drugim wymiarze konkurs „Książka Historyczna Roku” ma charakter społeczny, zaś jego wynik jest zawsze skutkiem preferencji czytelników. Usunięcie w niejasny i zakulisowy sposób z listy książek nominowanych w konkursie pracy Zychowicza „Wołyń zdradzony” uznajemy za niedopuszczalne.

Internetowi uczestnicy głosowania, a nawet współorganizator konkursu – IPN, po blisko miesiącu trwania plebiscytu zostali w ten sposób oszukani. To rodzaj cenzury, wynikający ze strachu przed otwartą, uczciwą debatą oraz przed samym wynikiem głosowania. Na takie działania nie może się godzić nikt, dla kogo ważna jest wolność słowa – niezależnie od tego, jaka jest jego opinia o konkretnej książce, o jej autorze oraz jakie są jego poglądy polityczne i wizja polskiej historii.

Wzywamy autorów pozostałych książek nominowanych w konkursie, by rozważyli boj-kot tegorocznego konkursu, zaś organizatorów – do jego anulowania.

Prof. Stanisław Żerko, historyk

Prof. Sławomir Cenckiewicz, historyk

Prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista

Łukasz Warzecha, publicysta

Dr Wojciech Stanisławski, historyk

Jarosław Włodarczyk, publicysta

Dr Łukasz Jasina, historyk

Marcin Makowski, publicysta

Michał Wójcik, historyk i publicysta

Matthew Tyrmand, publicysta

Bartłomiej Radziejewski, „Nowa Konfederacja”

Andrzej Arseniuk, historyk, b. rzecznik IPN

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Igor Janke, prezes Instytutu Wolności, laureat nagrody HKR w 2016 r.

Michał Szułdrzyński, publicysta

Krzysztof Rak, specjalista ds. stosunków polsko-niemieckich

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA