fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Austriackie obywatelstwo dla potomków ofiar nazizmu

Austriacki parlament
Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, fot. Manfred Werner
Potomkowie ofiar nazizmu, które uciekły z Austrii pod rządami Adolfa Hitlera, będą teraz mogli ubiegać się o obywatelstwo na podstawie przegłosowanej dziś przez parlament ustawy.

Dotychczas austriackie obywatelstwo mogli uzyskać tylko ocaleni z Holokaustu.

Dziś zdecydowaną większością głosów parlament przegłosował zmianę prawa, zaproponowaną zresztą jeszcze przez konserwatywny, skrajnie prawicowy rząd Sebastiana Kurza, zanim upadł w związku z aferą korupcyjną w maju 2019 roku.

Nowa ustawa zakłada, że o austriackie obywatelstwo będą mogli się ubiegać potomkowie - dzieci, wnuki i prawnuki - osób,które uciekły z kraju przed nazistowskimi prześladowaniami.

Prawo to dotyczy także obywateli innych krajów, wchodzących w skład nieistniejącego imperium austro-węgierskiego.

Z zadowoleniem przyjął je przywódca wiedeńskiej społeczności żydowskiej Oskar Deutsch, który ocenił, że dzięki tej decyzji Austria rozliczy się ze swoją historyczną odpowiedzialnością.

Zgodnie z nowymi przepisami Wiedeń, który zwykle nie uznaje podwójnego obywatelstwa, wyda paszporty bez konieczności pobytu  ubiegającej się o nie w Austrii lub rezygnacji z wcześniejszego obywatelstwa.

Austriaccy urzędnicy twierdzą, że w obliczu zbliżającego się brexitu zainteresowanie uzyskaniem obywatelstwa wyrażają krewni drugiego i trzeciego pokolenia z obywatelstwem brytyjskim.

Źródło: euronews.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA