fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Most Tczewski jak Westerplatte. "Niech go przejmie państwo"

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Damian Noga
Władze i działacze samorządowi Tczewa chcą, aby państwo przejęło na własność historyczny most w Tczewie. - To jedyna szansa na jego odbudowę - uważają. Petycję w tej sprawie podpisało już prawie tysiąc osób - pisze Onet.

Most Tczewski, zbudowany w latach 1851-1857, był w momencie oddania do użytku najdłuższym mostem na świecie.

Był też mostem granicznym między Polska a Wolnym Miastem Gdańskiem i pierwszym miejscem, w które uderzyły niemieckie bomby 1 września 1939 roku - 6  minut przed Wieluniem i 11 minut przed Westerplatte - pisze Onet.

Most został częściowo wysadzony w powietrze przez broniących go polskich żołnierzy.

Po wojnie odbudowano go, ale nigdy nie udało się przywrócić mu pierwotnego stanu.

W 2000 roku ze względu na bardzo zły stan został zamknięty dla ruchu kołowego i pieszego. W 2012 roku rozpoczął się jego remont, który do tej chwili pochłonął 70 mln złotych.

Za te pieniądze wyremontowano m.in. cztery zabytkowe wieżyczki, a także najstarszą część obiektu - oryginalną kratownicę z połowy XIX-wieku - pisze Onet. Do zakończenia remontu potrzeba jednak znacznie więcej - nawet 100 mln złotych.

Takimi funduszami nie dysponuje powiat, który jest zarządcą mostu. Taka decyzja zapadła w 1999 roku, bo przez most przebiega droga powiatowa.

Lokalni politycy, w tym prezydent Tczewa, samorządowcy i Społeczny Komitet Odbudowy Mostu Tczewskiego chcą, by - podobnie jak stało się za sprawą specustawy z Westerplatte - most przeszedł na własność państwa. Ma to być jedyna szansa na wyremontowanie zabytkowego Mostu Tczewskiego.

Ten pomysł podoba się politykom PiS, a pomysłodawcy, aby zwiększyć nacisk, stworzyli internetową petycję, pod którą zbierają podpisy.

"Skarb Państwa przejął Westerplatte, apelujemy do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego, dokończenie jego przedłużającej się odbudowy i stworzenie w nim oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Mieszkańcy i lokalne władze popierają ten pomysł. Petycję kierujemy do: Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Sejmu, Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Infrastruktury" - czytamy w petycji.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA