fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Ambasada Rosji: 17 września wyzwolono Ukrainę i Białoruś

Domena Publiczna
Ambasada Rosji w RPA opublikowała dziś rano kontrowersyjny wpis na Twitterze. Zdaniem przedstawicieli Kremla 17 września 1939 ZSRR wyzwolił Ukrainę i Białoruś z polskiej okupacji.

Dziś przypada 80-ta rocznica agresji ZSRR na Polskę. Z tej okazji prezydent Andrzeja Duda złożył dziś wieniec obok budynku dawnego Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD.

- Polska została rozdarta przez te dwa totalitarne mocarstwa, setki tysięcy, miliony Polaków ucierpiało, zostali pomordowani, a przez Sowietów byli zabierani w głąb Rosji, na Syberię - mówił prezydent.

Przypomnę, że jednym ze skutków tamtego 17 września był mord katyński na ponad 20 tysiącach polskich oficerówdodał Duda.

W związku z dzisiejszą rocznicą wpis na Twitterze zamieściła ambasada Rosji w RPA. "Związek Radziecki jest często oskarżany o napaść na Polskę. To błąd! Naziści zaatakowali Polskę 1 września. Dopiero 17 września, kiedy polski rząd uciekł, a siły zbrojne zostały pokonane, Armia Czerwona wkroczyła na "terytoria polskie" - Białoruś i Ukrainę okupowaną przez Warszawę od 1920 roku" - czytamy we wpisie.

Stanowisko Rosjan skomentował m.in. Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. "Typowe rosyjskie kłamstwa i manipulacje. Prawda jest taka: Rosjanie zaatakowali Polskę zgodnie z porozumieniem z Hitlerem. Stalin i Hitler wspólnie rozpoczęli okrutną wojnę. Przeszli do historii jako brutalni zbrodniarze, obaj winni ludobójstwa" - napisał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA