fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce: Relacja na żywo

AFP
Dokładnie 80 lat temu, od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. W uroczystych obchodach tej rocznicy zorganizowanych w Polsce biorą udział m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Édouard Philippe, a także przywódcy i przedstawiciele wielu europejskich państw.

15.24

Andrzej Duda w przemówieniu wygłoszonym w Warszawie w dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomniał, że dziś, osiemdziesiąt lat po najstraszliwszej wojnie w historii świata, w Europie wciąż są siły, które są gotowe używać siły w celu zmiany granic. To ważne i potrzebne słowa - ocenia w komentarzu Artur Bartkiewicz.

14.21

Ostatnim elementem dzisiejszych obchodów będzie defilada wojskowa.

14.20

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w imieniu delegacji uczestniczących w obchodach złożono wspólny wieniec.

14.05

Przywódcy państw i szefowie delegacji symbolicznie uderzają w dzwon "Pamięć i Przestroga".

14.01

Po przemówieniach trzech prezydentów odbył się salut narodowy - 21 armatnich salw.

14.00

13.30

- Szlachetni obywatele Polski. To wielki zaszczyt, że mogeę tutaj być - zaczął wiceprezydent Mike Pence. - Dwa lata temu w tym miejscu Donald Trump mówił: Ameryka kocha Polskę. Ameryka kocha też Polaków. Dziś jako wiceprezydent USA jest moim wielkim zaszczytem, że mogę stanąć tu jako przedstawiciel Amerykanów w Polsce, która jest wolna, silna i bezpieczna.

13.23

- Nie ma w Europie takiego drugiego miejsca, gdzie równie trudno mi wypowiadać się w moim języku - mówił Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec.

13.27

Można powiedzieć, że Niemcy w ten sposób poniżyli nas Polaków, że na naszej ziemi pozostawili tę machinę zagłady. Dzisiaj opiekujemy się nią po to, aby dawać świadectwo - mówił Andrzej Duda.

13.12

12.57

- Pamiętamy. Musimy pamiętać - mówił Duda. - Z wdzięczności dla tych, którzy oddali życie w obronie świata. Składamy hołd wszystkim ofiarom. Całujemy ręce naszych kombatantów.

12.56

Od powitania kombatantów przemówienie rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

12.50

Po odśpiewaniu hymnu narodowego odbywa się zmiana warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

12.40

Oficjalne uroczystości rozpoczyna ceremoniał wojskowy. Prezydent przyjął meldunek od dowódcy garnizonu Warszawa.

12.30

12.00

Na placu Piłsudskiego rozpoczęły się główne  uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Para prezydencka wita delegacje zagraniczne.

11.10

10.15

"Powinniśmy pamiętać wspólnie, uczyć się indywidualnie i wspólnie działać na przyszłość. Dla pokoju. Dla godności. Dla ludzkości. To nasz obowiązek. Na zawsze" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

9.27

W Warszawie wylądował wiceprezydent USA Mike Pence. Zastąpi Donalda Trumpa, który odwołał swój przyjazd z powodu grożącego południowym stanom USA huraganu Dorian.

9.00

8.00

"Mało kto doświadczył takiej śmierci i zniszczenia, jakie były udziałem Polski (w czasie II wojny światowej)" - pisze Reuters w depeszy zapowiadającej obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej.

7.43

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oddał hołd bohatersko walczącej Polsce. - Polska nigdy nie poddała się tyranii - powiedział.

7.38

"W Polsce i w krajach Europy Wschodniej wiele osób ma poczucie, że cierpienie mieszkańców tych krajów (w czasie II wojny światowej - red.) nie zostało we właściwy sposób uznane (...) - te żale wykorzystują politycy w nowej erze nacjonalizmu" - pisze AP o 80. rocznicy II wojny światowej.

7:00

6:58

- Jako Holender jestem winny ogromną wdzięczność polskim żołnierzom, którzy znacząco przyczynili się do odzyskania wolności przez Holendrów - mówił na Westerplatte, w czasie uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

6:46

6:31

6:28

6:27

- Znamy wszyscy w Polsce wielki wysiłek stworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego czy budowy Gdyni. Straty materialne zadane przez Niemców były co najmniej kilkadziesiąt razy większe od tego wysiłku finansowego. Dlatego o tamtych stratach trzeba mówić, pamiętać, trzeba domagać się prawdy i zadośćuczynienia - mówił na Westerplatte premier Mateusz Morawiecki.

5:53

- Każda wojna: państwa z państwem, rządzących ze społeczeństwem, wojna jednej władzy z drugą, wojna na froncie różnic światopoglądowych wyznania, czy koloru skóry, każda wojna jest zła, każda wojna sieje spustoszenie i każda wojna zabija - mówiła na Westerplatte, w czasie uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

5:52

5:51

5:37

5:36

5:35

- Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii i prosżę o przebaczenie - mówi po polsku w Wieluniu prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

5:33

5:14

5:12

5:11

- To była zbrodnia wojenna. II wojna światowa zaczęła się od zbrodni wojennej - dodał prezydent Duda.

5:08

- Kto mógł się tego spodziewać, że II wojna światowa rozpocznie się od tak drastycznego aktu dokonanego przez cywilizowany naród, jeden z najstarszych żyjących w Europie - mówi Andrzej Duda. Dodaje, że atak na Wieluń nie był aktem wojny lecz aktem terroryzmu.

4:59

Teraz głos zabiera prezydent Polski Andrzej Duda.

4:57

Paweł Okrasa: Obaj agresorzy nigdy nie złamali w nas ducha wolności i godność. Ten duch i lata powojennej walki sprawili, że odrodziła się wolna i niepodległa Polska.

4:56

Paweł Okrasa wspomina też obrońców Westerplatte.

4:52

Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia: Są w dziejach świata takie miejsca, takie daty i takie wydarzenia, które na zawsze przechodzą do historii ludzkości. 1 września 1939 r. ludobójcze naloty niemieckiego Luftwaffe zamieniły ok. 75 proc. budynków tego miasta w ruinę a ok. 1200 nieuzbrojonych, śpiących mieszkańców, poniosło śmierć. Tamci ludzie, tamto miasto na zawsze weszło do historii ludzkości. 

4:51

4:50

Równolegle na Westerplatte rozpoczęły się obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W uroczystościach bierze udział także wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans oraz burmistrzowie 24 dotkniętych przez wojnę miast.

4:49

W Wieluniu minuta ciszy poświęcona ofiarom bombardowania miasta.

4:47

4:44

"Niewiele miejsc doświadczyło takiej śmierci i zniszczenia, jakie były udziałem Polski. (Polska) straciła ok. jednej piątej swojej populacji, w tym większość z 3 mln obywateli (Polski) żydowskiego pochodzenia. Po wojnie zniszczona Warszawa musiała podnieść się z ruin a Polska doświadczała sowieckiej dominacji do 1989 roku" - czytamy w depeszy Reutersa zapowiadającej obchody 80. rocznicy II wojny światowej w Polsce.

4:42

4:40

W Wieluniu rozlega się dźwięk syren, który ma upamiętnić niemiecki nalot na to miasto 1 września 1939 roku.

4:33

4:32

O 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomina MON

4:31

Rozpoczynają się uroczystości w Wieluniu. Na miejscu są już prezydenci Polski - Andrzej Duda i Niemiec - Frank-Walter Steinmeier.

4:27

4:23

4:09

We wrześniu 1939 roku ZSRR był sojusznikiem III Rzeszy - w tajnym protokole do tzw. paktu Ribbentrop-Mołotow oba te państwa podzieliły między siebie strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. Wojska ZSRR 17 września 1939 r. wkroczyły na terytorium II RP uzasadniając to koniecznością ochrony mniejszości białoruskiej i ukraińskiej wobec załamania się państwa polskiego.

4:08

Na uroczystości do Polski nie zaproszono prezydenta Rosji Władimira Putina. Kancelaria prezydenta w marcu wyjaśniała, że "zaproszenia zostaną skierowane do przywódców krajów członkowskich UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego".

4:07

W uroczystościach związanych z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej organizowanych w Warszawie nie weźmie też udziału przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. Tusk tłumaczy swoją nieobecność zbyt późnym otrzymaniem zaproszenia (miało do niego dotrzeć dopiero 29 sierpnia).

4:06

Wielkim nieobecnym obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej będzie prezydent USA Donald Trump, który 29 sierpnia odwołał planowany przyjazd do Polski w związku ze zbliżającym się do wybrzeża Florydy huraganem Dorian. W trakcie obchodów Trump miał wygłosić przemówienie w Warszawie.

4:05

Z kolei o 4:45 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczną się uroczystości organizowane przez władze Gdańska. Wezmą w nich udział delegacje z 24 miast dotkniętych II wojną światową.

4:04

To właśnie w Wieluniu rozpoczną się w tym roku obchody 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. W uroczystościach organizowanych w tym mieście wezmą udział prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

4:03

Przez lata uważano, że wojna rozpoczęła się od ataku pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Jednak w ostatnich latach pojawiły się wątpliwości co do tego, czy chronologicznie pierwszy nie był atak niemieckiego lotnictwa na Wieluń. Nalot na Wieluń miał rozpocząć się o 4:40, podczas gdy atak na Westerplatte - o 4:45.

4:02

II wojna światowa w Europie zakończyła się 8 maja 1945 roku bezwarunkową kapitulacją III Rzeszy. Na Dalekim Wschodzie wojna zakończyła się 2 września bezwarunkową kapitulacją Cesarstwa Japonii.

4:01

II wojna światowa była największym konfliktem w historii świata. W jej trakcie zginęło od 50 do 70 milionów ludzi - w tym 6 mln obywateli przedwojennej II RP. Działania wojenne objęły blisko 1,7 mld ludzi.

4:00

Główne uroczystości rocznicowe z udziałem głów państw odbędą się w południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wystąpienia wygłoszą wtedy prezydenci: Polski Andrzej Duda, Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence. Motywem przewodnim mają być słowa „pamięć i przestroga”. W czasie uroczystości przywódcy państw symbolicznie uderzą w dzwon, który zostanie darowany miastu Wieluń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA