fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Westerplatte marginalizowane

Fotorzepa/ Piotr Wittman
Główne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu wojny odbędą się w Warszawie. Westerplatte stanie się miejscem spotkania samorządowców z różnych krajów.

W Gdańsku obchody tradycyjnie rozpoczną się 1 września o godz. 4.45 na Westerplatte. Z zapowiedzi prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz wynika, że do miasta mają przyjechać delegacje zagraniczne z 24 miast. Udział potwierdzili m.in.: Sadiq Khan – burmistrz Londynu, rabin Dov Hayun – wiceburmistrz Hajfy, Sawsan Chebli – sekretarz stanu z Berlina, czy przedstawiciele japońskiej Osaki. Będzie też Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Najprawdopodobniej w Gdańsku polskie władze państwowe będą reprezentowali premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak.

Miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zapraszają na festiwal „Westerplatte. Spotkania z Historią”, który odbędzie się 31 sierpnia i 1 września. Planowana jest rekonstrukcja walk prowadzonych na Westerplatte w 1939 r. Będzie można też zobaczyć współczesny sprzęt wojskowy.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury, zapowiada, że elementem uroczystości będzie wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte (została na nie zaproszona Aleksandra Dulkiewicz). Przez wiele miesięcy trwał spór pomiędzy resortem kultury i samorządem o to, jak zagospodarować teren walk prowadzonych w 1939 r., ostatecznie na wniosek PiS Sejm przyjął specjalną ustawę, która umożliwia m.in. przejęcie tego terenu przez państwo.

Planowane jest też otwarcie wystawy zatytułowanej „Walka i cierpienie. O obywatelach polskich w czasie II wojny światowej” i widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”. 7 września odbędzie się mecz gdańskiej Gedanii z Lechią Lwów w historycznych strojach piłkarskich (miał się odbyć 80 lat temu, ale uniemożliwił to wybuch wojny). Z kolei na 17 września zaplanowano odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, a na 21 września – premierę spektaklu „Inny świat” według adaptacji książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Główne uroczystości rocznicowe zaplanowane są jednak poza Westerplatte.

Tego dnia rano prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem będą w Wieluniu, mieście, które jako pierwsze zostało zbombardowane przez wojska niemieckie 1 września 1939 r.

Główne uroczystości z udziałem głów państw zaplanowano w południe na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wystąpienia wygłoszą wtedy prezydenci: Polski Andrzej Duda, Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz USA Donald Trump. Motywem przewodnim ma być „pamięć i przestroga”. Przywódcy państw symbolicznie uderzą w dzwon, który zostanie darowany miastu Wieluń.

Kancelaria Prezydenta spodziewa się obecności 40 delegacji zagranicznych, czyli około 250 gości z całego świata, w tym prezydentów, premierów, szefów parlamentów, ministrów spraw zagranicznych. Na uroczystości nie został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta uzasadnił to tym, że prezydent Duda „zdecydował się zaprosić państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego”. – W żadnej z tych trzech organizacji Rosja nie uczestniczy – powiedział Szczerski na briefingu prasowym.

Prezydent USA przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem, a opuści Warszawę wczesnym popołudniem 2 września. Wcześniej spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA