fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Sąd: Muzeum może zachować obraz zabrany Żydówce przez nazistów

Muzeum Thyssen-Bornemisza
Hiszpańskie Muzeum Thyssen-Bornemisza wygrało sądową batalię o prawo do obrazu, który naziści skonfiskowali Żydówce w 1939 r. - pisze BBC.

Sądowa walka o obraz Camille'a Pissarra "Ulica Saint-Honoré po południu" między hiszpańskim muzeum a rodziną Lilly Cassirer, która zapłaciła obrazem nazistom za wolność, kiedy próbowała uciec z Niemiec tuż przed II wojną światową, trwała 14 lat.

Ostatecznie sąd federalny w Kalifornii orzekł, że obraz zgodnie z prawem należy do muzeum, które pozyskało go w 1993 roku.

Zgodnie z hiszpańskim prawem jeśli kolekcjoner lub muzeum nie wie, że dzieło sztuki pochodzi z rabunku w momencie jego pozyskania, wówczas nabywa go zgodnie z prawem.

Sędzia John Walter skrytykował Hiszpanię za niestosowanie się do postanowień Konferencji Waszyngtońskiej na temat dzieł sztuki skonfiskowanych przez nazistów nakazujących zwrot zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki potomkom ich prawowitych właścicieli. Przyznał jednak, że zgodnie z hiszpańskim prawem muzeum ma prawo zachować obraz.

Rodzina Cassirer może jeszcze odwołać się od wyroku.

Z kolei prawnik muzeum, Thaddeus Stauber, w rozmowie z AP stwierdził, że wyrok "kończy spór" o obraz.

Teść Lilly Cassirer kupił obraz w 1900 roku. W 1939 roku Lilly Cassirer zapłaciła obrazem za prawo do otrzymania wizy wyjazdowej umożliwiającej jej opuszczenie nazistowskich Niemiec.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA