fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Przeżył katastrofy Titanica i Lusitanii. Niezwykła historia marynarza

Lusitania
Dom,ena publiczna
Żeglarz George Beauchamp był jedyną osobą, która przeżyła dwie z największych katastrof morskich XX wieku - zatonięcia Titanica i RMS Lusitanii.

George Beauchamp skłamał o swoim wieku, aby dostać pracę na pokładzie Titanica. Poinformował firmę żeglugową White Star Line, że ma 32 lata, choć był naprawdę 10 lat starszy.

Po tym jak statek uderzył w górę lodową i zatonął na Oceanie Atlantyckim w 1912 roku, został wezwany do złożenia zeznań w ramach prowadzonego dochodzenia. Transkrypcja jego zeznań pozostaje w aktach.

Beauchamp powiedział, że słyszał "huk jak grzmot" w momencie uderzenia i był do pasa w wodzie, zanim pozwolono mu opuścić maszynownię.

Wszedł na pokład, gdzie pomógł pasażerom wsiąść do łodzi ratunkowej nr 13. Osoby te zostały później uratowane przez parowiec RMS Carpathia.

Rodzina żeglarza twierdzi, że był on również na pokładzie RMS Lusitania, kiedy został zatopiony podczas pierwszej wojny światowej. Statek został storpedowany przez niemieckiego U-Boota w 1915 roku.

- Mam dość dużych statków i zamierzam pracować na mniejszych łodziach - miał powiedzieć później Beauchamp.

Urodzony w Londynie, Beauchamp przeniósł się później do Hull, gdzie spędził 10 lat pracując na kutrach i innych statkach. Zmarł w Southampton w 1944 mają 72 lata.

Źródło: Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA