fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Samobójczy list Adolfa Hitlera na aukcji

digitalcollections.nypl.org
Dom aukcyjny w Alexander Historical Auctions w Maryland wystawił na licytację list Adolfa Hitlera. Datowany na 24 kwietnia 1945 roku uważany jest za ostatni, samobójczy list nazistowskiego przywódcy.

List Hitlera trafi na licytację. Cena wywoławcza to 30 tys. dolarów, ale dom aukcyjny liczy, że ostateczna cena wyniesie co najmniej 80 tys. dolarów.

Hitler pisze w nim do feldmarszałka Ferdinanda Schörnera, że zamierza pozostać w Berlinie, od połowy kwietnia obleganym przez Armię czerwoną i LWP.

"Pozostanę w Berlinie, aby w sposób honorowy uczestniczyć w decydującej bitwie o Niemcy i dać dobry przykład wszystkim pozostałym. Jestem przekonany, że w ten sposób najlepiej przysłużę się Niemcom"  - napisał Hitler.

"Do was wszystkich: dołóżcie wszelkich starań, aby wygrać walkę o Berlin" - zwraca się do współpracowników. W swojej ostatniej woli Hitler przekazał dowodzenie armią Ferdinandowi Schörnerowi.

Szef Alexander Historical Auctions Bill Panagopulos uważa, że nie ma żadnych innych pisemnych dowodów na to, że Hitler pozostał w Berlinie i list ten śmiało można uznać za "samobójczy".

Dodatkowym dowodem na to, że wbrew sugestiom niektórych historyków Hitlerowi udało się uciec z Niemiec i jeszcze wiele lat żyć w Argentynie, ma być wcześniejszy o dzień list feldmarszałka Ferdinanda Schörnera, również będącego w posiadaniu domu aukcyjnego w Maryland.

Schörner błaga w nim Hitlera, by ten "w tej ciężkiej godzinie opuścił Berlin" i objął dowództwo wojsk niemieckich na południu.

"Gdybyś upadł, Niemcy też by upadły. Miliony Niemców czekają, by budować nowy kraj razem z tobą" - pisał feldmarszałek.

26 kwietnia, dwa dni po wysłaniu listu do Ferdinanda Schörnera, Hitlerowi dano ostatnia szansę na opuszczenie Berlina. Nie skorzystał z niej i wraz z żoną, Ewą Braun, 30 kwietnia popełnił samobójstwo.

Licytacja listu odbędzie się 30 kwietnia, w rocznicę śmierci Hitlera.

Źródło: nypost.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA