fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Prof. Strzembosz: To nie agenci obalili ustrój PRL

Prof. Adam Strzembosz
tv.rp.pl
Były I prezes SN prof. Adam Strzembosz na antenie TVN24 nazwał "nieprzyzwoitym oświadczeniem" słowa prof. Andrzeja Zybertowicza, który w Pałacu Prezydenckim, po młodzieżowej debacie oksfordzkiej, dotyczącej obrad Okrągłego Stołu stwierdził, że "podczas obrad Okrągłego Stołu władza (podzieliła się władzą z własnymi agentami".

Dzień po wypowiedzeniu tych słów prof. Zybertowicz tłumaczył w TOK FM, że był to cytat słów działacza antykomunistycznej opozycji, Andrzeja Gwiazdy.

- To jest przecież nieprzyzwoite zupełnie oświadczenie - mówił w TVN24 prof. Strzembosz.

Były I prezes SN przyznał, że "wśród bardzo licznej grupy mógł być jakiś agent, tak jak w Komisji Krajowej, okazało się że też był agent".

- Ale przecież to nie jest tak, żeby agenci obalili ustrój - dodał nazywając słowa prof. Zybertowicza "śmiesznymi". 

Zdaniem prof. Strzembosza, jako, że prof. Zybertowicz wygłosił to zdanie w czasie debaty z udziałem młodzieży "minister oświaty (edukacji - red.) powinna na to zareagować".

- Młodzież, co prawda powinna być wychowywana w pewnej atmosferze realizmu politycznego, ale nie na zasadzie ośmieszania, opluwania, czy poddawania nawet w wątpliwość sens tego wielkiego wydarzenia, o którym oni dyskutowali - stwierdził prof. Strzembosz.

Obrady Okrągłego Stołu rozpoczęły się 6 lutego 1989 r. i doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce po 1945 roku, których efektem było powstanie pierwszego po 1945 r. niekomunistycznego rządu na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA