fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Zmarł Norweg, który pokrzyżował atomowe plany nazistów

Roenneberg (na zdjęciu pierwszy z lewej)
Leif Ornelund [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
W wieku 99 lat zmarł Joachim Roenneberg, który stał na czele oddziału działającego na terenie okupowanej przez III Rzeszę Norwegii odpowiedzialnego za wysadzenie w powietrze zakładów produkujących tzw. ciężką wodę (D2O), w której znaczącą część atomów wodoru stanowi deuter, którego jądro zbudowane jest z protonu i neutronu.

O śmierci sędziwego Norwega poinformował norweski rząd.

Roenneberg miał zaledwie 23 lata, gdy został wybrany przez brytyjską Special Operations Executive (Kierownictwo Operacji Specjalnych - tajną agencję rządową odpowiedzialną za prowadzenie w czasie II wojny światowej m.in. dywersji na terenie okupowanej przez Niemców Europy) na dowódcę oddziału, który miał przeprowadzić Operację Gunnerside, której celem było zniszczenie kluczowych elementów pilnie strzeżonej elektrowni wodnej.

Opisany w wielu książkach i dokumentach, a także w filmach i serialach telewizyjnych atak miał zostać przeprowadzony bez wystrzelenia choćby jednego pocisku przez dywersantów.

Oddział Roenneberga został zrzucony na spadochronach na górzysty, pokryty śniegiem płaskowyż, po czym komandosi dotarli na nartach do celu dywersji, zdołali przeniknąć do elektrowni i wysadzić w powietrze linię produkcyjną ciężkiej wody.

Po przeprowadzenia ataku komandosi uciekali setki kilometrów przez góry - po dwóch tygodniach Roennberg zdołał dotrzeć na nartach do neutralnej Szwecji.

Roenneberg urodził się w 1919 roku w Aalesund, w Norwegii. W 1940 roku po zajęciu Norwegii przez Niemców Roenneberg zbiegł do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł szkolenie, a następnie był wykorzystany do kilku operacji dywersyjnych w Norwegii.

Po wyzwoleniu w 1945 roku Roenneberg został dziennikarzem radiowym. O swoich wojennych wyczynach opowiadał rzadko.

Premier Erna Solberg wspominając Roenneberga nazwała go "jednym z największych bohaterów" Norwegii.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA