fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Czy Finowie z Waffen-SS mordowali Żydów w czasie wojny?

Bundesarchiv, Bild 101III-Hummel-025-22 / Hummel / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons
Kancelaria fińskiego premiera zapowiedziała niezależne śledztwo ws. roli fińskich żołnierzy Waffen-SS w mordowaniu Żydów i cywilów w czasie II wojny światowej, w latach 1941-1943.

Śledztwo miałoby się opierać na analizie materiałów archiwalnych. Prace w tym zakresie miałyby zakończyć się do końca listopada.

"Decyzje ws. dalszych kroków zostaną podjęte po tym (śledztwie)" - czytamy w oświadczeniu kancelarii premiera.

Śledztwo ma dotyczyć przede wszystkim działań fińskich ochotników pełniących służbie w dywizji Waffen-SS Wiking.

Decyzja o śledztwie to pokłosie apelu wystosowanego do prezydenta Finlandii, Sauliego Niinisto, przez Efraima Zuroffa z Centrum Szymona Wiesenthala. Zuroff, określany przez jego własne biuro jako "szef łowców nazistów" w 2017 roku prosił prezydenta Finlandii o wszczęcie śledztwa ws. ewentualnych zbrodni wojennych popełnianych przez Finów w czasie wojny.

Teraz kancelaria premiera odpowiada, że prezydent odpowiedział Zuroffowi deklarując, że Finlandia dokona przeglądu działań osób działających w batalionie fińskich ochotników w jednostce Waffen-SS.

Koszt śledztwa ma wynieść nie więcej niż 69 tys. euro. Badacze mają sięgnąć nie tylko do fińskich archiwów, ale również do materiałów archiwalnych z Rosji i Ukrainy. 

Fiński historyk Andre Swanström, który badał działania fińskich ochotników służących w Waffen-SS w latach 1941-1943 twierdzi, że widział dowody na to, iż Finowie brali udział w egzekucjach Żydów.

Stojący na czele fińskiego archiwum narodowego Jussi Nuorteva wylicza, że w Waffen-SS służyło ok. 1400 ochotników z Finlandii - ok. 12 z nich wciąż żyje. - Najmłodsi z nich mieli 17 lat, gdy zaciągali się do Waffen-SS, więc dziś mają 95 i więcej lat - dodaje.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA