fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

W muzeum pokażą walkę więźnia z Auschwitz z kapo

materiały prasowe
Ekspozycja "Bokserzy w piekle obozów" zgłębia temat pięściarzy w obozach koncentracyjnych.

Jak informuje TOK FM, w trwają przygotowania do sobotniej inscenizacji walki polskiego więźnia KL Auschwitz, Tadeusza Pietrzykowskiego, z niemieckim kapo Walterem Duningiem. Na ringu wystąpią członkowie bokserskiego klubu Ring 3city.

Wydarzenie „Teddy – Bokser z Auschwitz” ma być upamiętnieniem polskiego boksera.

W Auschwitz nazywany był Białą Mgłą. Swoimi pięściami walczył o życie. Muzeum II Wojny Światowej poświęciło mu wystawę, która promowana jest inscenizacją walki w ringu. - Tadeusz Pietrzykowski nie był jedynym bokserem, który brał udział w obozowych walkach. Zbliżające się wydarzenie będzie okazją do zgłębienia tematu pięściarzy w obozach koncentracyjnych - powiedział rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.

Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski oraz mistrzem bokserskim Warszawy w wadze koguciej. W roku 1940 próbował przedostać się do formującej się we Francji polskiej armii. Po schwytaniu go na Węgrzech, wysłany został pierwszym transportem do KL Auschwitz. Zmuszany tam został przez Niemców, aby stoczyć kilkadziesiąt walk bokserskich. Większość z nich wygrał. W obozie został oznaczony numerem 77. 

W 1943 roku Pietrzykowski został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie także zmuszano go do boksowania. Później trafił do KL Bergen-Belsen, gdzie doczekał się wyzwolenia. 

Inscenizacja organizowana przez Muzeum II Wojny Światowej, jest zapowiedzią wystawy, którą oglądać będzie można od soboty. Ekspozycja "Bokserzy w piekle obozów" skupia się na temacie pięściarzy w obozach koncentracyjnych.

Więcej informacji o wystawie znaleźć można na stronie www.muzeum1939.pl.

Źródło: TOK FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA