fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Nowe badanie zębów Hitlera potwierdza: zmarł w 1945 roku

domena publiczna/ wikimedia commons
Z całą pewnością Adolf Hitler zmarł w 1945 roku, z powodu zażycia cyjanku i od kuli z pistoletu - wynika z badania francuskich naukowców, którzy mieli rzadki dostęp do fragmentów uzębienia dyktatora, które znajdują się w Moskwie.

- Zęby są autentyczne, nie ma żadnych wątpliwości. Nasze badania dowiodły, że Hitler zmarł w 1945 roku - powiedział profesor Philippe Charlier w rozmowie z agencją AFP.

- Możemy wstrzymać się z wszystkimi teoriami spiskowymi na temat Hitlera, który nie uciekł do Argentyny na pokładzie łodzi podwodnej, nie znajduje się w ukrytej bazie na Antarktydzie lub po ciemnej stronie księżyca - żartował Charlier.

Badanie, którego Charlier był współautorem, razem z czterema innymi naukowcami, zostało opublikowane w piątek w czasopiśmie naukowym "European Journal of Internal Medicine".

Analiza wykazała zły stan zębów Hitlera, z białymi osadami kamienia nazębnego, za to bez śladów spożywania mięsa. Niemiecki dyktator był wegetarianinem.

W marcu i lipcu 2017 roku rosyjskie służby, FSB i archiwa państwowe upoważniły zespół badaczy do zbadania kości przywódcy III Rzeszy, po raz pierwszy od 1946 roku. Francuska ekipa mogła przyjrzeć się fragmentowi czaszki, przedstawionemu jako pochodzący od Führera, z dziurą po lewej stronie, najprawdopodobniej spowodowanej przez kulę. Naukowcy nie byli jednak upoważnieni do pobierania próbek z tego fragmentu.

Według naukowców, badanie wykazało, że zachowany fragment jest "całkowicie porównywalny" do radiogramów czaszki Hitlera, wykonanych rok przed jego śmiercią.

Badania zdają się potwierdzać tezę, że Hitler zmarł 30 kwietnia 1945 roku, w swoim berlińskim bunkrze, razem ze swoją towarzyszką Ewą Braun. Rzucają jednak nowe światło na dokładne przyczyny śmierci.

- Nie wiedzieliśmy, czy użył ampułki z cyjankiem, by się zabić, czy był to strzał w głowę. Prawdopodobnie użył obu metod na raz - powiedział prof. Charlier. Badanie zębów nie wykazało śladów prochu, co wskazuje, że rewolwer nie był przystawiony do ust. Z kolei niebieskawe złogi, widoczne na sztucznych zębach, mogą wskazywać na "reakcję chemiczną pomiędzy cyjankiem a metalem z protez".

Prof. Philippe Charlier, specjalista w dziedzinie antropologii medycznej i prawnej, był wcześniej zaangażowany w analizę zmumifikowanego serca Ryszarda I Lwie Serce.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA