fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Szwajcaria zgubiła akta swojej tajnej, antykomunistycznej armii

fotolia.com
Szwajcarski departament obrony przyznał, że nie jest w stanie zlokalizować zaginionych dokumentów dotyczących ściśle tajnej, antykomunistycznej paramilitarnej grupy działającej w Szwajcarii pod kryptonimem P26.

O sprawie akt zawierających informacje dotyczące możliwych związków między "Projektem 26" (P26) a innymi "krajowymi" organizacjami antykomunistycznymi działającymi w Europie stało się głośno w lutym, gdy okazało się, że dokumentów tych nie sposób zlokalizować w narodowych archiwach.

Minister obrony Guy Parmelin oświadczył wówczas, że resort obrony sprawdzi dokładnie własne archiwa w poszukiwaniu zaginionych dokumentów.

Teraz jednak szwajcarska armia i resort obrony ogłosiły, że kończą poszukiwania dokumentów, które zakończyły się niepowodzeniem.

- Przenieśliśmy wszystkie nasze akta do narodowych archiwów. Nie mamy żadnych dokumentów - powiedział rzecznik resortu obrony w rozmowie z SRF.

Dokumentów poszukuje nadal parlamentarna komisja.

Poszukiwane dokumenty - wchodzące w skład tzw. raport Cornu - zgromadzono po ujawnieniu w 1991 roku, że w Szwajcarii istniała paramilitarna organizacja P26 wynikało, że działająca poza rządową kontrolą organizacja paramilitarna nie była częścią ogólnoeuropejskiej sieci tajnych antykomunistycznych organizacji. Chociaż raport objęto klauzulą tajności do 2041 roku, płynące z niego wnioski ogólne zaprezentowano w 1991 roku.

Niektórzy historycy i politycy szwajcarscy uważają jednak, że zaginione dokumenty dotyczące grupy P26 mogły być celowo zniszczone.

- Te dokumenty mogły zawierać informacje o działaniach podejmowanych (przez P26) przeciwko celom w kraju, a także przeciw osobom, które do dziś o tym nie wiedzą - twierdzi były parlamentarzysta Josef Lang, który od lat domagał się publikacji raportu Cornu.

W ubiegłym tygodniu szwajcarski rząd zdecydował się jednak na publikację odpowiednio zredagowanej wersji raportu z 1991 roku. Zawiera ona informacje m.in. o związkach P26 z brytyjskim wywiadem, który miał m.in. szkolić jej członków z działań sabotażowych. Z raportu usunięto jednak nazwiska osób zaangażowanych w działania P26. Raport nie zawiera też dokumentów, których nie udało się odnaleźć.

Organizacja P26 została rozwiązana w 1992 roku. W tamtym czasie liczyła ok. 400 członków (w szczytowym okresie działalności było ich 800). Celem organizacji miało być organizowanie walki partyzanckiej i aktów dywersji przeciwko Armii Czerwonej, gdyby ta wkroczyła na terytorium Szwajcarii, a także zwalczanie lokalnych ruchów komunistycznych.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA