Historia

Ambasador Izraela Anna Azari: Już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić demony

Tablica na Dworcu Gdańskim upamiętniająca wyjazd Żydów
Fotorzepa, Adam Burakowski
Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie. Nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów - mówiła dziś na Dworcu Gdańskim ambasador Izraela Anna Azari.

Anna Azari wzięła udział w uroczystych obchodach 50. rocznicy Marca '68, który odbyły się na Dworcu Gdańskim w Warszawie.

To z tego dworca 50 lat temu wyjeżdżali na Zachód Żydzi, którzy dostali od polskiego rządu bilety w jedną stronę.

W uroczystościach na Dworcu Ggańśkim wzięli udział również naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador USA Paul Jones.

Anna Azari rozpoczęła swoje przemówienie od stwierdzenia, że od trzech i pół roku mieszka w Polsce i dotąd nie potrafiła zrozumieć, jak i dlaczego w tym kraju mogło dojść do antysemickiej nagonki i wyrzucenia Żydów. Potem dodała:

- Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie. Nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów - mówiła Azari. Dodała, że można winę za zerwanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem zrzucić na Związek Radziecki, jak to zrobiły inne kraje. - Ale Marzec '68 zdarzył się tylko w Polsce.

Ambasador Izraela dodała, że prawda pomaga zrozumieć przeszłość o tworzyć tolerancyjne i demokratyczne społeczeństwa, dlatego chciałaby, aby "patrzenie na historię było otwarte i uczciwe".

 

Paul Jones: nienawiść i nietolerancja nigdy nie są dobre, a tolerancja i zrozumienie nigdy nie są złe

Amerykański ambasador stwierdził w swoim wystąpieniu, że wydalenie z Polski tysięcy Żydów było bolesnym rozdziałem w historii, zauwazył też, że i Polska, i USA w swojej historii miały takie momenty, w których nienawiść i nietolerancja wobec mniejszości niszczyły tkanki narodu. - Niestety, cały czas się z tym zmagamy.

- Tylko przez edukację, dialog i zrozumienie oraz wolność słowa i mediów możemy przekazać przyszłym pokoleniom, że nienawiść i nietolerancja nigdy nie są dobre, a tolerancja i zrozumienie nigdy nie są złe - powiedział ambasador USA.

Michael Schudrich: To jest nasz kraj, nasz dom

Naczelny rabin Polski w pięćdziesięciolecie Marca podziękował państwom skandynawskim, których rządy pomagały Żydom, zmuszonym do wyjazdu.

Powiedział też, że jest dumny z tego, że jest polskim obywatelem.

-  Kiedy nas, polskich Żydów, tutaj pyta się, czy powinni się bać i wyjechać, ja mówię bardzo jasno: nie powinni się bać, nie powinni pakować się, powinni walczyć. To jest nasz dom, to jest nasz kraj - podkreślił rabin.

Źródło: TVN24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL