fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Adolf Hitler: Dajcie mi głowę Clarka Gable'a

materiały prasowe
Adolf Hitler oferował nagrodę 5 tys. dolarów temu, kto zdoła dostarczyć przed jego oblicze całego i zdrowego Clarka Gable'a, męską ikonę seksu przedwojennego Hollywood. Hitler był jego wielkim fanem.

Clark Gable był przed wojną znanym i uwielbianym aktorem nie tylko w USA, ale też w Europie. Grał u boku wielkich gwiazd, takich jak Greta Garbo, Joan Crawford, Ava Gardner, Barbara Stanwyck, Jean Harlow, Claudette Colbert, Loretta Young, Rosalind Russell czy Vivien Leigh.

Choć nigdy nie zbierał wysokich ocen za swoją aktorską grę, to charyzmą i urokiem osobistym zdobywał rzesze wielbicieli i przez Eda Sullivana, znanego prezentera telewizyjnego, został nazwany "królem Hollywood", który to tytuł na długo do niego przylgnął.

Świat podbił Gable niezapomnianą rolą Rhetta Buttlera w wielkiej ekranizacji "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell, wyreżyserowanej przez Victora Fleminga w 1936 roku.

Jak się okazuje, wielkim fanem Gable'a by Adolf Hitler, który uwielbiał oglądać jego filmy podczas prywatnych pokazów.

Do początku lat 40. kariera hollywoodzkiego aktora rozwijała się prężnie. 

Załamała się dopiero w 1942, kiedy żona aktora, również aktorka i ikona kina przedwojennego Carole Lombard zginęła w katastrofie samolotu. Wracała z Indiany, gdzie sprzedawała bony wojenne zbierając fundusze dla amerykańskiej armii. Mimo że stało się to na terenie USA, Ameryka była wówczas w stanie wojny z Niemcami i dlatego Lombard, jest uznawana za pierwszą amerykańską ofiarę II wojny światowej.  Prezydent Roosevelt odznaczył ją pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności za zasługi na rzecz pokoju.

Śmierć żony spowodowała jednak załamanie nerwowe uwielbianego aktora Ameryki. Gable zaczął pić. Aby się ratować, ukończył 13-tgodniowe szkolenie i wcielony do Korpusu Lotnictwa jako strzelec.

Ponieważ armia potrzebowała propagandowego filmu, w sierpniu 1942 roku Gable został wysłany do Wielkiej Brytanii, by wziąć udział w produkcji "Combat America".

Gdy Hitler dowiedział się, że jego ulubiony aktor przebywa na Wyspach, zaoferował 5 tys. dolarów nagrody temu, kto całego i zdrowego aktora dostarczy przed jego oblicze do Niemiec.

Mimo podejmowanych prób naziści nie zdołali schwytać Gable'a.

Sfrustrowany Fuhrer wydał rozkaz Hermannowi Goeringowi, by zaoferował nagrodę pilotowi, który zdoła zestrzelić samolot Gable'a.

Informacja o wyznaczeniu ceny za jego głowę dotarła do samego Clarka Gable'a. Przygnębiony tym faktem aktor obawiał się, że zostanie schwytany żywcem i obwożony jak małpa w klace po całych Niemczech.

Ostatecznie uniknął i śmierci, i schwytania przez wysłanników Hitlera.

Za swoją służbę został odznaczony Zaszczytnym Krzyżem Lotniczym, Medalem Lotniczym, Medalem Kampanii Amerykańskiej, Medalem Kampanii Europejsko-Afrykańsko-Środkowowschodniej i Medalem Zwycięstwa. Awansował na majora.

Armię opuścił w czerwcu 1944 roku.

Źródło: thevintagenews.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA