fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Sprawiedliwi apelują o dialog między Polską a Izraelem

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynął list podpisany przez grupę 50 osób uhonorowanych przez Instytut Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. List zawiera apel do Parlamentów i Rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania - podaje Centrum Informacyjne Rządu.

Pod listem podpisały się władze Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - organizacji pozarządowej, która powstała w 1985 r. z inicjatywy osób odznaczonych przez państwo Izrael medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej - czytamy w informacji CIR.

Instytut Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie honoruje tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata osoby, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów przed Zagładą. Każda taka osoba ma "swoje" drzewko na terenie Instytutu.

Wśród Sprawiedliwych wyróżnionych przez Jad Waszem Polacy stanowią ok. 25 proc. - tytułem tym uhonorowano ponad 6,5 tys. obywateli przedwojennej II RP.

Powodem kryzysu w relacjach Polski z Izraelem jest nowelizacja ustawy o IPN - a zwłaszcza jej artykuł 55, który mówi o tym, że osobom wbrew faktom przypisującym narodowi polskiemu zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej, grozić będą nawet trzy lata więzienia. Zdaniem strony izraelskiej to próba ukrycia prawdy o zbrodniach popełnianych przez Polaków w czasie wojny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA