fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

23 lata bez relacji dyplomatycznych z Izraelem

Polska zerwała relacje dyplomatyczne z Izraelem w czasie wojny sześciodniowej
Wikimedia Commons
28 lat temu, 27 lutego 1990 roku, Polska przywróciła relacje dyplomatyczne z Izraelem, co było jednym z przejawów zmiany orientacji polskiej polityki zagranicznej po częściowo wolnych wyborach z czerwca 1989 roku i powstaniu pierwszego niekomunistycznego rządu po II wojnie światowej.

Po II wojnie światowej Polska na forum ONZ poparła koncepcję podziału terytorium Palestyny na część arabską i żydowską, co stało się podstawą do utworzenia w części żydowskiej terytorium mandatowego niepodległego państwa Izrael.

Państwo takie proklamowało niepodległość 14 maja 1948 roku o godzinie 16 lokalnego czasu. Już 11 minut później kraj ten został uznany przez USA, a jednym z pierwszych państw uznających nowe państwo był... Iran (rządzony wówczas przez prozachodnich szachów). Polska - wraz z ZSRR - uznała państwo Izrael 17 maja 1948 roku. Izrael prowadził już wtedy wojnę z koalicją państw arabskich zakończoną klęską tych ostatnich. Dzięki zwycięstwu Izrael zajął aż 78 proc. terytorium tzw. Mandatu Palestyny, przez co upadła idea powstania dwóch niepodległych państw - Izraela i Palestyny. Rozpoczęty wówczas konflikt o status arabskiej Palestyny trwa do dziś.

Czytaj także: Czy Polacy zrobili wystarczająco dużo dla Żydów?

Izrael, który stał się najważniejszym sojusznikiem USA w regionie Bliskiego Wschodu, siłą rzeczy znalazł się w przeciwnym obozie niż należąca do bloku państw socjalistycznych Polska. Kiedy w czerwcu 1967 roku wybuchła wojna między Izraelem a koalicją państw arabskich, która doprowadziła do zajęcia przez Izrael Półwyspu Synaj i Wzgórz Golan i znacznego wzmocnienia strategicznej pozycji Izraela w regionie, Polska, idąc w ślady ZSRR, zerwała relacje dyplomatyczne z Tel Awiwem.

Wkrótce w Polsce doszło do antysemickiej nagonki - której kulminacją były wydarzenia z marca 1968 roku i czystki w PZPR oraz innych państwowych instytucjach, z których usuwano osoby pochodzenia żydowskiego. W efekcie Polskę opuściła wówczas większość Żydów, którzy przetrwali II wojnę światową.

Już w latach 80-tych Polska podjęła jednak próbę powrotu do relacji dyplomatycznych z Izraelem - w tamtym czasie w obu krajach powstały tzw. przedstawicielstwa interesów - substytut placówek dyplomatycznych. Do wznowienia relacji dyplomatycznych doszło 27 lutego 1990 roku za czasów rządu Tadeusza Mazowieckiego.

- Nasze państwa łączy więź całkowicie niepowtarzalna. Polska ziemia przez tysiąc lat była ojczyzną narodu żydowskiego, która dawała możliwość rozwijania swojej kultury, religijności, myśli politycznej i gospodarczej - mówiła w 25. rocznicę tego wydarzenia w 2015 roku ówczesna premier Ewa Kopacz.

W ostatnim czasie, w związku z kryzysem w relacjach między Polską a Izraelem spowodowanym nowelizacją ustawy o IPN, w Izraelu pojawiły się głosy o tym, by odwołać izraelską ambasador w Polsce, Annę Azari. Rząd izraelski nie podjął jednak żadnych kroków w tym kierunku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA