fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Opozycjoniści z PRL krytykują IPN. "Absurdalna decyzja"

Mirosław Chojecki
Fotorzepa, Dominik Pisarek
Zmiany decyzji ws. Mirosława Chojeckiego domagają się od prezesa IPN Jarosława Szarka autorzy petycji umieszczonej na stronie www.petycje.pl.

IPN - jak piszą autorzy petycji - odmówił przyznania Mirosławowi Chojeckiemu decyzji niezbędnej, by mógł on uzyskać status działacza opozycji antykomunistycznej.

Tymczasem - według autorów petycji - Chojecki był "jedną z najważniejszych postaci opozycji antykomunistycznej w PRL". "To osoba, która jest przykładem sprzeciwu wobec zła, cenzury, totalitarnego systemu. To człowiek, który był odważny wtedy, kiedy 'odwaga jeszcze nie staniała'" - czytamy w petycji.

Autorzy przypominają, że Chojecki, pracujący w latach 70-tych w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, w 1976 roku został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa i zobowiązał się do nie ujawniania faktu rozmowy z funkcjonariuszami SB. Zobowiązania tego jednak nie dotrzymał informując działaczy opozycji o rozmowie - za co stracił pracę w Instytucie.

"Pan Prezes (...) jako człowiek powinien stanąć po stronie prawdy" - piszą autorzy petycji. "Jednocześnie, zwracamy się do naszych przyjaciół z opozycji antykomunistycznej, do wszystkich działaczy niepodległościowego podziemia o przyłączenie się do naszego apelu" - dodają.

Pod petycją podpisał się Wojciech Borowik - prezes zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz Adam Borowski członek stowarzyszenia Wolnego Słowa, szef warszawskiego Klubu Gazety Polskiej.

Opozycjoniści: Absurdalna decyzja

"Ze zdumieniem i oburzeniem przyjęliśmy wiadomość o odmowie przyznania Mirosławowi Chojeckiemu statusu działacza opozycji z okresu PRL" - czytamy z kolei w oświadczeniu działaczy opozycji demokratycznej.

"Mirosław Chojecki jest jednym z organizatorów pomocy dla prześladowanych robotników w Radomiu po wydarzeniach czerwca 1976, pomysłodawcą i współzałożycielem pierwszego niezależnego, działającego poza cenzurą wydawnictwa, jakim była NOWA. Był członkiem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Na przymusowej emigracji w okresie stanu wojennego założył miesięcznik  „Kontakt”, organizował pomoc sprzętową dla solidarnościowego podziemia" - podkreślają opozycjoniści.

Autorzy oświadczenia zauważają, że odmowa uznania Chojeckiego za opozycjonistę "świadczyć może jedynie źle o instytucji, która podjęła tak absurdalną decyzję, zarówno o braku fachowości kierownictwa IPN, jak i o wątpliwym doborze kryteriów oceny wydarzeń i ludzi z okresu sprzed 1989 roku". 

Pod listem podpisali się: Wojciech Onyszkiewicz, Maria Wosiek, Henryk Wujec, Maryla Amsterdamska, Czesław Bielecki, Teresa Bogucka, Grzegorz Boguta, Marek Borowik, Tomasz Chlebowski, Jan Ciesielski, Jan Cywiński, Barbara Engelking, Barbara Felicka, Halina Flis-Kuczyńska, Andrzej Friszke, Mieczysław Grudziński, Stanisław Handzlik, Barbara Hrybacz, Stanisław Huskowski, Elżbieta Jasińska, Grażyna Kopińska, Wiesław Kracher, Waldemar Kuczyński, Dariusz Kupiecki, Jan Tomasz Lipski, Helena Łuczywo, Małgorzata Łukasiewicz, Paweł Malko, Piotr Niemczyk, Wiktor Mikusiński, Edward Nowak, Zenon Pałka, Jacek Petrycki, Elżbieta Regulska-Chlebowska, Hanna Samolińska, Wojciech Samoliński, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Jarosław J. Szczepański, Piotr Szwajcer, Wojciech Topiński, Krzysztof Topolski, Agnieszka Wolfram-Zakrzewska, Irena Wóycicka, Ludwika Wujec, Rafał Zakrzewski, Jerzy Zdrada, Bogumiła Berdychowska, Krystyna Bratkowska, Alina Cała, Anna Dodziuk, Krzysztof Dowgiałło, Jan Dworak, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Garwacki, Lucyna Gebert, Włodzimierz Grudziński, Joanna Jankowska-Kisielińska, Tomasz Jastrun, Andrzej Tadeusz Kijowski, Krzysztof Król, Robert Krzysztoń, Mirosław Odorowski, Wiktor Ostrowski, Marta Petrusewicz, Krystyna Starczewska, Leszek Szaruga, Hanna Szmalenberg, Adam Szostkiewicz, Katarzyna Weintraub, Andrzej Zieliński i Andrzej Zozula.

Mirosław Chojecki w PRL-u aktywnie działał w KOR, w 1977 roku założył Niezależną Oficynę Wydawniczą „NOWa”, która stała się największym podziemnym wydawnictwem w tamtym okresie. W 2006 roku został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA