fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności

materiały prasowe
Dziś 40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności.

Studencki Komitet Solidarności był grupą młodych ludzi, którzy przyjęli na siebie ciężar działalności antykomunistycznej w Krakowie, a także struktury SKS-ów w całej Polsce.

Domagali się oni prawdy o życiu publicznym oraz wolności obywatelskich. SKS chciał zainicjować prace nad utworzeniem autentycznej i niezależnej organizacji studenckiej. Jako wyraz wspólnego oporu przeciw komunistycznej władzy, jako pierwsza organizacja wykorzystał w swojej nazwie słowo „solidarność”, które przybrał potem najważniejszy związek zawodowy w historii.

W Krakowie oraz w Warszawie w maju odbędą się z tej okazji obchody rocznicowe.

W rocznicę prezydent Andrzej Duda złoży także oficjalną wizytę w Krakowie.

Podczas uroczystości można będzie złożyć deklarację o chęci przystąpienia do Stowarzyszenia Maj77, co gwarantować będzie stałe informowanie o działalności tej organizacji.

W związku z czterdziestą rocznicą powstania Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przez aklamację podjął uchwałę upamiętniającą SKS. W uchwale przypomniano, że Komitet powstał 15 maja 1977 r. w Krakowie. Zaznaczono również, że jego założycielami byli studenci krakowskich uczelni przeżywający żałobę po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczestnika działań antykomunistycznej opozycji i współpracownika Komitetu Obrony Robotników.

15 maja o godzinie 14 odbędzie się również uroczyste nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarności skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek przy al. 3 Maja w Krakowie.

Aktualne informacje dostępne są na stronie internetowej www.maj77.org.pl

Harmonogram uroczystości

15 maja 

  • Specjalny program poświęcony SKS na antenie TVP Historia
  • Msza Święta za Polskę i Europę – za pokojową przyszłość w 40. rocznicę powstania SKS w klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12, godzina 12:00
  • Uroczyste nadanie imienia Studenckiego Komitetu Solidarności skwerowi przy Domu Studenckim Żaczek, al. 3 Maja, godzina 14:00

16 maja

  • Konferencja naukowa „Studencki Komitet Solidarności (1977-1980). Czterdzieści lat później” - Aula Collegium  Novum, ul. Gołębia 24, godzina 10:00-17:00


17 maja

  • Otwarcie wystawy IPN„ Solidarność narodziła się w Krakowie” w gmachu Senatu RP, godzina 12:00

22 maja

  • Otwarcie wystawy IPN„ Solidarność narodziła się w Krakowie” w gmachu Senatu RP, godzina 12:00
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA