fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady oskarża Polskę ws. zwrotu mienia żydowskiego

Warszawskie getto, 1940
digitalcollections.nypl.org
Polska jest jedynym krajem UE, który nie wywiązuje się z deklaracji stworzenia prawa umożliwiającego zwrot mienia żydowskiego zarekwirowanego podczas II wojny światowej - twierdzi Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady.

Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady powstał w 2009 roku na mocy Deklaracji Terezińskiej. Jego celem jest restytucja majątku żydowskiego i gromadzenie informacji o tym, jak sygnatariusze Deklaracji - 46 krajów - wywiązują się z podjętych w niej zobowiązań.

W Deklaracji sygnatariusze zobowiązali się do stworzenia takiego prawa, które sprawiedliwie odda Żydom ich zagarnięty w latach 30. i 40. XX wieku majątek.

O raporcie autorstwa Instytutu pisze brytyjski Guardian.

Raport podkreśla, że to właśnie w Polsce przed II wojną światową żyła największa w Europie populacja ludności pochodzenia żydowskiego, z której 90 proc. nie przeżyło wojny.

Autorzy raportu zauważają, że kraje zachodniej Europy już krótko po wojnie opracowały takie przepisy, które regulowały zwrot zagarniętego mienia żydowskiego. Kraje po drugiej stronie żelaznej kurtyny długo się temu opierały, ale i tam takie prawo powstało.

Nie wszędzie jednak - autorzy raportu zauważają, że spośród krajów Europy Wschodniej tylko w Polsce i Bośni i Hercegowinie nie opracowano przepisów regulujących restytucję mienia żydowskiego.

"Guardian" przywołuje w tym miejscu słowa obecnego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który pytany o tę kwestię w ubiegłym roku stwierdził, że restytucja mienia trwa w Polsce od dwóch dekad, a w tej kwestii etniczne czy religijne tło nie ma znaczenia, bo polskie prawo wszystkich traktuje jednakowo.

Jak jednak zauważają autorzy raportu, zwykłe prawo dotyczy zwykłych wydarzeń, a Holokaust takim nie był. Europejski Instytut Dziedzictwa Zagłady domaga się, aby w krajach, które do dziś nie wywiązały się  z założeń sygnowanej przez nie Deklaracji, jak najszybciej zlikwidowano luki prawne uniemożliwiające restytucję żydowskich majątków.

Z badań wynika, że obecnie żyje jeszcze około pół miliona Żydów ocalałych z Holokaustu. Około połowa z nich - w biedzie.

Źródło - "The Guardian"

 

Źródło: Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA