fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Electra odnaleziona

Smithsonian Institution (Great Images in NASA Description) [domena publiczna], via Wikimedia Commons
Naukowcy potwierdzili, że odnaleziony w 1991 r. na wyspie Nikumaroro aluminiowy fragment blachy należał do skrzydła samolotu Amelii Earhart. Tym samym rozwiązano część zagadki związanej z zaginięciem słynnej pilotki.

W 1937 r. dziennikarka i poetka Amelia Earhart podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika samolotem Lockheed L-10 Electra. W ciągu 40 dni udało się jej pokonać trzy czwarte tego dystansu.

Niestety, kilka godzin po wystartowaniu z Nowej Gwinei urwał się kontakt radiowy z lecącym z Amelią Earhart nawigatorem Fredem Noonanem. Mimo podjętych natychmiast poszukiwań nigdy nie odnaleziono Electry i jej dzielnej pilotki. Samolot zaginął gdzieś nad zachodnim Pacyfikiem.

Przez lata krążyły pogłoski, że Earhart żyje na jakiejś bezludnej wyspie lub została wzięta do niewoli przez Japończyków. Najnowsze badania zespołu naukowców z międzynarodowej grupy TIGHAR, zajmującej się badaniem ostatniego lotu Amelii Earhart, zaprzeczają tym plotkom.

Na podstawie znalezionego fragmentu poszycia naukowcy doszli do wniosku, że Amelii udało się wylądować na atolu Nikumaroro, należącym do archipelagu ośmiu niezamieszkanych wysp lagunowych Feniks na Oceanie Spokojnym. Badacze podejrzewają, że Earhart i jej nawigator przeżyli katastrofę. Do tej pory nie odnaleziono jednak szczątków tej pary.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA