fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Andrzej Zybertowicz o sprawie teczki TW Bolka

PAP, Witold Rozmysłowicz
- Zbyt wiele pieniędzy, interesów i autorytetów zainwestowano w kłamstwo, żeby tak łatwo się z tego wycofać - tak doradca prezydenta Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz odpowiedział w TVP Info na pytanie, czy ujawnione przez IPN ekspertyzy ws. dokumentów dotyczących TW "Bolka" pochodzących z tzw. archiwum Czesława Kiszczaka, zamkną dyskusję na temat przeszłości Lecha Wałęsy.

Zdaniem prof. Zybertowicza, mimo przedstawienia jednoznacznych ekspertyz, Wałęsa "nie jest zdolny, ani moralnie, ani intelektualnie do udzielenia szczerej i prawdziwej odpowiedzi" na temat swojej współpracy z SB.

Doradca prezydenta dodał, że Wałęsa "moralnie jest zakłamany", a "intelektualnie - bardzo zagubiony".

Jednocześnie prof. Zybertowicz ubolewał nad tym, że "na upadku Wałęsy zbudowano cały system zakłamania i powstrzymywania naturalnej ludzkiej dociekliwości, żeby zrozumieć na czym polegały mechanizmy PRL i jak tworzono ład III RP", a sam Wałęsa "pluł na ludzi mówiących prawdę o nim".

Prof. Zybertowicz stwierdził również, że były prezydent jest ogniwem "w ciągu tworzenia nowego ładu". Pierwszym ogniwem tego ciągu miał być TW "Wolski" (pod takim pseudonimem - według dokumentów znajdujących się w IPN - przez kilka lat po II wojnie światowej z Informacją Wojskową współpracował gen. Wojciech Jaruzelski, późniejszy I sekretarz KC PZPR i pierwszy prezydent III RP), drugim - TW "Bolek", a trzecim - TW "Alek" (pod takim pseudonimem w latach 80-tych SB zarejestrowała Aleksandra Kwaśniewskiego, w archiwach IPN nie ma jednak żadnych dokumentów wskazujących na współpracę byłego prezydenta z SB).

Prof. Zybertowicz podkreślił, że o współpracy byłych prezydentów z SB "wiedziały setki osób", dzięki czemu "posiadały sznurki, za pomocą których mogły nimi sterować".

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA