fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Zmarł najsławniejszy szpieg KGB w Izraelu

W wieku 97 lat w Paryżu zmarł w poniedziałek Marek Klingberg, polski Żyd, który przekazał Moskwie sekrety programów badawczych izraelskiej armii.

Klingberg urodził się w Warszawie w 1918 roku, tu także się wychował. W 1939 r. uciekł przed wkraczającą armią niemiecką do Rosji sowieckiej, gdzie zakończył przerwane w Polsce studia medyczne.

Podczas wojny walczył w Armii Czerwonej, gdzie dosłużył się stopnia kapitana. Był oficerem medycznym, prowadził m.in. kampanię przeciwko tyfusowi.

W 1945 r. wrócił do Warszawy, gdzie dowiedział się, że jego rodzina zginęła w Treblince. Pracował przez pewien czas jako naczelny epidemiolog w Ministerstwie Zdrowia, a w 1946 r. wraz z żoną wyemigrował do Szwecji.

Klingberg do końca życia zaprzeczał twierdzeniom izraelskich historyków, zdaniem których radziecki wywiad polecił mu wyemigrować do Izraela w 1948 r. Bez względu na to, jaka była prawda, Klingberg po przyjeździe do Izraela natychmiast wstąpił do wojska, gdzie dosłużyć się stopnia pułkownika w korpusie medycznym. Stworzył i był pierwszym dyrektorem laboratorium medycznego armii izraelskiej.

Izraelski wywiad dzięki informacjom uciekinierów z ZSRR podejrzewał Klingberga o szpiegostwo na rzecz Moskwy od lat 70. W 1983 r. Klingberg został aresztowany i przyznał się do do pracy dla KGB od lat 50. Jego sprawa była tak delikatna, że pierwsze przecieki w izraelskich mediach na ten temat pojawiły się dopiero w latach 90. Pierwsze 10 z 20 lat więzienia, na jakie został skazany, Klingberg spędził pod fałszywym nazwiskiem w więziennej izolatce.

W 2003 r. Klingberg, już jako wolny człowiek, wyjechał do Paryża, gdzie mieszkają jego dzieci. Do końca życia twierdził, że szpiegował dla ZSRR, by spłacić dług wdzięczności za uratowanie mu życia podczas wojny. Izraelscy historycy zgodnie twierdzą, że był najgroźniejszym znanym szpiegiem radzieckim w historii państwa żydowskiego.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA