fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Allegro wejdzie w automaty paczkowe, a InPost na giełdę

shutterstock
Lider polskiego e-handlu chce zbudować potężną sieć urządzeń do odbioru przesyłek. Pierwsze maszyny ruszyć mają jeszcze w I kwartale przyszłego roku.

Allegro rzuca wyzwanie InPostowi? Jak podał Reuters, firma e-commerce szykuje zamówienie na 3 tys. automatów paczkowych. Połowa z nich miałaby zostać uruchomiona w 2021 r., a pierwsze – jeszcze w marcu. Takie zapytanie ofertowe trafiło m.in. do DHL i InPostu, który jest dziś liderem w branży (ma ponad 10 tys. paczkomatów).

Nieoficjalnie mówi się, że inwestycja Allegro we własną sieć automatów to odpowiedź na potencjalne przejęcie InPostu przez koncern Amazon. Na razie to tylko niepotwierdzone plotki. Faktem jest jednak, że założona przez Rafała Brzoskę firma kurierska może ponownie pojawić się na parkiecie. InPost, który do 2017 r. obecny był na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, teraz celuje emisję papierów za granicą. Amerykański inwestor w spółce, fundusz Advent International, przygotowuje się do sprzedaży polskiego operatora. Według agencji Reuters kluczową opcją braną pod uwagę jest debiut w Amsterdamie, i to na początku 2021 r. (prawdopodobnie jeszcze w styczniu). Wycena spółki miałaby sięgać od 31 do niemal 36 mld zł.

Inną, wciąż aktualną opcją pozostaje sprzedaż bezpośrednia InPostu. Wśród potencjalnych kupców wymienia się m.in. fundusze CVC, Hellman & Friedman i Silver Lake.

Reuters podał, że spodziewany zysk EBITDA InPostu (przed uwzględnieniem odsetek, podatków i amortyzacji) w 2021 r. ma sięgnąć ok. 380 mln euro.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA