fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

To będzie rekordowy sezon świąteczny

Adobe Stock
Konsumenci kupują niemal na wyścigi, drożeje też żywność. W efekcie budżety bożonarodzeniowe mocno rosną pierwszy raz od lat.

Listopad i grudzień to dla handlu zdecydowanie najważniejszy okres w roku. Choć w ostatnich latach świąteczne budżety Polaków utrzymywały się na zbliżonym poziomie, w tym roku będzie skok. Z badania IBRiS dla Banku Millennium wynika, że Polacy wydadzą na ten cel 22 mld zł, 9,4 proc. więcej niż rok temu.

Najwięcej na prezenty

– Wzrost deklarowanych wydatków jest efektem optymistycznych nastrojów gospodarstw domowych, na co wpływ ma spadające bezrobocie, rosnące dochody realne, a w konsekwencji optymistyczne oczekiwania na przyszłość i większa skłonność do zwiększania wydatków konsumpcyjnych – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. – Nie bez znaczenia dla nominalnych wydatków jest wyższa inflacja, szczególnie rosnące ceny żywności, co powoduje wyższe koszty nominalne przygotowania świąt – dodaje.

Potwierdza to BGŻ BNP Paribas, prognozując, że w grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rok...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA