fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Święta: podrożały ryby, cukier,

123RF
W tym roku więcej zapłacimy za ryby, cukier i masło. Tańsze będą warzywa, owoce i drób.

– Koszyk produktów świątecznych będzie nieznacznie droższy niż przed rokiem – mówi „Rzeczpospolitej" Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). – Wzrost ten nie powinien być jednak dotkliwy dla konsumentów. Dzięki rosnącym płacom większa jest ich siła nabywcza. Co więcej, w ostatnich dwóch latach ceny żywności w Polsce malały – dodaje.

Sieci wabią promocjami

W grudniu 2016 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych mogą być o 1 proc. wyższe niż na koniec 2015 r. – szacuje IERiGŻ. Rok temu były one o 0,1 proc. mniejsze niż w grudniu 2014 r.

O niemal 10 proc. wzrosną w tym roku średnie ceny ryb świeżych. Karpie, kupowane głównie przed Bożym Narodzeniem, mogą zdrożeć o ok. 8 proc. Mniej przepłacą za nie klienci sieci handlowych.

– Promocyjne ceny karpi są wabikiem na klientów, którzy przy okazji robią duże świąteczne zakupy – wyjaśnia Krystyna Świetlik.

Więcej niż przed rokiem kosztować będzie przygotowanie domowych ciast. Wprawdzie o 2 proc. tańsze powinny być jajka, ale o niemal 30 proc. droższy jest cukier, którego ceny windują rosnące notowania na światowych giełdach. W grudniu więcej kosztować mogą też masło (o 10 proc.), margaryna (o 2 proc.) i mąka (o 1 proc.).

W ślad za drogim cukrem w górę o 4 proc. mogą pójść ceny miodu. Droższe są bakalie.

– Surowiec kupujemy bezpośrednio od plantatorów, płacąc w dolarach, które ostatnio znacznie podrożały – wyjaśnia Marek Moczulski, prezes Bakallandu. – Przez długi czas nie podnosiliśmy cen, rezygnując z części naszej marży. W tym roku ceny musiały jednak pójść w górę, średnio o 12 proc. – dodaje.

Mniej dotkliwe dla portfeli będą zakupy owoców. Nieco droższe mogą być pomarańcze, ale mniej wydamy na cytryny, mandarynki i grejpfruty. Przeciętne ceny cytrusów spadną o ok. 5 proc. O jedną piątą tańsze będą jabłka, których zbiory są w tym roku rekordowo wysokie.

Buraki czerwone, najważniejszy składnik barszczu, kosztować będą o ok. 8 proc. mniej niż przed rokiem, a kapusta kwaszona jest o 5 proc. tańsza. Średnio ceny warzyw na koniec tego roku będą o 5 proc. niższe niż przed rokiem. O 10 proc. zdrożeją natomiast suszone grzyby.

Duża produkcja drobiu w UE sprawia, że jego ceny w grudniu mogą być o 5 proc. niższe niż przed rokiem. O niemal 8 proc. zdrożeje natomiast mięso wieprzowe, a o 4 proc. szynka i bekon. Wieprzowina drożeje, bo w UE zaczął się świński dołek.

Będzie drożej

Podwyżek nie muszą się obawiać miłośnicy czekolady. Sprzedaż słodyczy maleje w Polsce. Producenci chcą zatem jak najlepiej wykorzystać końcówkę roku.

– W chwili obecnej nikt nie podnosi cen, bo jesteśmy w środku sezonu – zaznacza Konrad Mickiewicz, prezes ZPC Bałtyk. Jego zdaniem podwyżki cen słodyczy są możliwe nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2017 r.

W pierwszej połowie przyszłego roku nadal może drożeć wieprzowina. Odbić powinny się też ceny jajek i produktów mleczarskich (w grudniu 2016 r. będą kosztować niemal tyle samo, co przed rokiem). W efekcie w czerwcu 2017 r. żywność może być od 1,5 do 2 proc. droższa niż rok wcześniej – zakłada IERiGŻ.

– Wzrost jej cen może napędzić dodatkowo rosnący popyt wywołany zwiększającymi się wynagrodzeniami – uważa Krystyna Świetlik. – Wpływ na niego będą mieć też ceny ropy – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA