fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Dziurawy zakaz handlu w niedzielę

123rf.com
Autorzy projektu ustawy stanowczo protestują przeciwko ostatnim zmianom wprowadzonym przez posłów

W specjalnym oświadczeniu Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, który przygotował projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, wyraża stanowczy sprzeciw wobec postępowania posłów Sejmowej Komisji ds. Polityki Społecznej i Rodziny, którzy doprowadzili do całkowitego wypaczenia projektu obywatelskiego.

- Oświadczamy, że aktualna treść ustawy nie spełnia oczekiwań obywateli Rzeczypospolitej, którzy swoim podpisem udzielili poparcia dla ustawowej ochrony niedzieli, jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych – czytamy w dokumencie.

Chodzi o wprowadzenie ograniczeń tylko w połowę niedziel, w pozostałe sklepy będą pracowały normalnie.

- Rzeczywistym skutkiem poprawek poselskich będzie utrzymanie przez sieci handlowe pełnej operacyjności wielu hipermarketów we wszystkie niedziele roku. Dotyczy to przede wszystkim zgody na wielkopowierzchniowy handel niedzielny przy dworcach kolejowych i autobusowych, w centrach handlowych połączonych z hotelami, jak również w hipermarketach prowadzących dodatkowo sprzedaż paliwa – czytamy w oświadczeniu.

Komitet zwraca uwagę, że pełne zatrudnienie niedzielne będzie możliwe także w każdym sklepie, który w okresie od 1 czerwca do 30 września wprowadzi do swojej oferty jakąkolwiek, chociażby najprostszą, maszynę rolniczą. Wbrew obywatelskiemu projektowi, obowiązek pracy dotknie wreszcie tych pracowników, którzy w niedziele kierowani będą do pracy w magazynach i centrach logistycznych sieci handlowych.

Dodatkowo po krytycznej opinii MSZ z projektu mogą zniknąć też zapisy zakazujące pracy sklepów internetowych co stworzy kolejną furtkę do obchodzenia zakazu.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wzywa Posłów na Sejm RP do przywrócenia projektowi ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę treści zawierającej rozwiązania przewidziane w pierwotnej wersji projektu, pod którym podpisało się ponad pół miliona obywateli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA