fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eksport dla chcących więcej zarabiać

Bloomberg
Na sprzedaż za granicę decydują się głównie silne, duże spółki. Ale internacjonalizacja pomaga też spółkom urosnąć i zwiększa ich odporność na wstrząsy.

Spółki zorientowane na eksport są bardziej rentowne i stabilniejsze od tych, które koncentrują się tylko na rynku wewnętrznym. Łatwiej im też przyciągnąć pracowników, bo więcej płacą. Dostępne dane są w tej kwestii jednoznaczne.

Różnice między eksporterami a firmami zorientowanymi na kraj są znaczące. Ci pierwsi, jak wynika z ankietowych badań NBP, systematycznie wykazują rentowność obrotu netto o ponad 1 pkt proc. wyższą niż drudzy. To fundamentalna różnica, bo wskaźnik ten przyjmuje dość niskie wartości. W III kwartale br. przeciętna rentowność nieeksporterów wynosiła 2 proc., a eksporterów ponad 3,5 proc. Ekonomiści NBP zwracali uwagę, że ci pierwsi oceniali swoją kondycję równie dobrze co przed globalnym kryzysem, drudzy zaś wyraźnie gorzej.

Autoselekcja

To nie oznacza, że obecna wyłącznie na krajowym rynku spółka, wychodząc za granicę, automatycznie przeskoczy do wyższej ligi. Przewaga eksporterów nad nieeksporterami w dużej mier...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA