fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eksporterzy cieszą się z osłabienia złotego

Bloomberg
Firmy informatyczne, technologiczne oraz przemysłowe i niektóre surowcowe mogą odczuć pozytywny wpływ osłabienia złotego wobec dolara i euro.

Od początku kwietnia dolar umocnił się wobec złotego o prawie 6 proc., a euro o ponad 4 proc. O ile dla importerów to zła wiadomość, o tyle eksporterzy zacierają ręce w oczekiwaniu na wyższe zyski. Kto na tym skorzysta?

Pozytywny wpływ

Zyskać mogą te firmy, które w danej walucie więcej przychodów osiągają z eksportu, niż mają kosztów. Na przykład im więcej przychodów w dolarach w relacji do kosztów, tym więcej spółka zyska na umocnieniu dolara. Przykładem jest Medicalgorithmics, który prawie wszystkie przychody czerpie w tej walucie, zaś koszty ponosi głównie w złotych (w dolarze tylko częściowo).

– Oprócz wielkości udziału przychodów walutowych w stosunku do ogółu przychodów ważne są też takie czynniki, jak termin płatności za towary, produkty i wykonane usługi oraz to, czy spółka zabezpiecza kurs walutowy, a także czy ma zadłużenie walutowe – tłumaczy Mateusz Namysł, analityk Raiffeisena.

Gros przychodów w dolarze mają też...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA