fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Kaucje za plastik mogą być, ale nie muszą

Fotolia.com
To tylko jeden ze scenariuszy, jakie analizuje teraz Ministerstwo Środowiska. Na pewno większą odpowiedzialność za opakowania mają ponosić wykorzystujący je producenci.

- Chcemy na pewno rozszerzyć odpowiedzialność producentów za opakowania wprowadzane na rynek np. dodatkową opłatą na rzecz stworzenia systemu ich zbierania – mówi „Rzeczpospolitej" Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Mówiąc wprost musieliby ponosić dodatkową opłatę zależną od tego ile i jakie opakowania wprowadzają na rynek, a te środki trafiłyby na system zbierani i przetwarzania odpadów. Opłata zależałaby także od rodzaju opakowania – kartony np. po mleku czy sokach są znacznie trudniejsze do przetworzenia niż butelki. Wyższa opłata oznaczałaby dla producentów wyzwanie i poszukiwanie alternatywnych wersji, aby nie płacić za dużej opłaty.

- Kaucje są jednym ze scenariuszy, jakie analizujemy w odniesieniu do zmian w systemie gospodarki opakowaniami. Znacznie ważniejsze jest szersze ujecie czyli zwłaszcza rozszerzenie odpowiedzialności producentów np. produktów spożywczych za opanowania, jakie wprowadzają na rynek - mówi Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Minister Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla „Super Expressu" zapowiedział iż zostanie wprowadzone 10 groszy opłaty kaucyjnej za butelki plastykowe z napojami. Tymczasem według resortu taka cyfra padła jedynie jako przykład, ponieważ planowane zmiany mają dotyczyć wszystkich opakowań jakie są wprowadzane na rynek.

Jak już pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" ostrożne szacunki mówią o 24 mld zł koniecznych inwestycji w system zbierania opakowań po napojach w formie samoobsługowych automatów. Takie rozwiązania obowiązują już od kilkunastu lat w Niemczech. Możliwa jest także zbiórka poprzez skupy podobne do tych jakie funkcjonowały na rynku już lata temu. W ich przypadku dochodzą koszty nie tylko powierzchni, ale również zatrudnienia dedykowanych do tego pracowników.

Cały tekst na temat kaucji za plastikowe butelki w jutrzejszej "Rzeczpospolitej"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA