fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Deficytowy grudzień. Handel w gorszej formie

123rf.com
W grudniu wyraźnie zwiększył się deficyt Polski w handlu towarowym. W całym 2018 r. wyniósł w rezultacie 5,1 mld euro – podał w poniedziałek GUS.

W latach 2015-2017, pierwszy raz od ćwierćwiecza, Polska miała nadwyżkę w handlu towarowym. Łącznie w tym okresie wyniosła ona blisko 6,8 mld euro.

Na tym tle grudzień 2018 r. przyniósł znaczące pogorszenie bilansu handlowego. Tylko w jednym miesiącu deficyt wyniósł 2 mld euro – w okresie od stycznia do listopada wyniósł łącznie 3,1 mld euro.

To efekt ostrego wyhamowania wzrostu eksportu. W całym 2018 r. polskie przedsiębiorstwa sprzedały za granicę towary o wartości 221 mld euro, co oznacza wzrost eksportu o 7,0 proc. w porównaniu do 2017 r. Ale po listopadzie dynamika eksportu wynosiła 7,1 proc. rok do roku.

Z danych GUS wynika, że eksport w samym grudniu zwiększył się o 5,8 proc. rok do roku, podczas gdy import wzrósł o 9,7 proc. Tak samo import wzrósł zresztą w całym ub.r.

Wyhamowanie wzrostu eksportu w grudniu nie jest dużą niespodzianką. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że sprzedaż zagraniczna polskich towarów zwiększyła się wtedy o 6,9 proc. rok do roku, po 10,2 proc. w listopadzie. Oceniali jednak także, że jeszcze bardziej spadła dynamika eksportu: do 6,6 proc. rok do roku, z 15,7 proc. w listopadzie (te szacunki dotyczą danych publikowanych przez NBP, które nieco się różnią od tych prezentowanych przez GUS).

Ekonomiści mBanku zauważyli na Twitterze, że w świetle danych GUS zagadką jest dodatni wpływ tzw. eksportu netto na wzrost PKB Polski w IV kwartale 2018 r. W warunkach pogłębienia się deficytu handlowego w ujęciu rok do roku wpływ ten powinien być ujemny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA