fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Unia Europejska grozi ripostą, jeśli Donald Trump złamie dane słowo

123RF
Unia Europejska zareaguje odpowiednio, jeśli prezydent USA nie dotrzyma zobowiązania nie nakładania ceł na import samochodów - oświadczył Jean-Claude Juncker.

Przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział w kanale tv ZDF, że Unia nie pozwoli, by ktokolwiek ustalał jej politykę handlową. - Jeśli Waszyngton postanowi w końcu wprowadzić cła, wówczas my zrobimy to samo - powiedział i dodał, że wynegocjował z Trumpem w lipcu porozumienie o rozejmie w handlu, a takie umowy są generalnie respektowane, mimo częstych prób podważania ich.

Czytaj także: UE-USA. Handlowa różnica zdań nie znika 

Dzień wcześniej Donald Trump odrzucił jako niewystarczającą europejską sugestię zniesienia wszystkich stawek celnych w imporcie samochodów i oświadczył agencji Bloomberga, że polityka handlowa Unii jest „niemal tak samo zła, jak polityka Chin”.

Juncker spotyka się w najbliższy wtorek z Angelą Merkel - podała rzeczniczka rządu Niemiec, Ulrike Demmer. Nie chciała komentować ostatniej wypowiedzi Trumpa, ale powiedziała, że Niemcy zasadniczo dążą do obniżenia barier i promowania wolnego handlu. O problemach w handlu rozmawiała pani kanclerz na spotkaniu z prezydentem Emmanuelem Macronem.

Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström poinformowała komisję handlu Parlamentu Europejskiego, że ona i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer pokierują grupą, która ustali, jak można obniżyć cła na wyroby przemysłowe. — Niczego nie negocjujemy, jesteśmy grupą roboczą. Mamy głębokie różnice zdań ze Stanami co do polityki handlowej — powiedziała. Stwierdziła również, że Unia byłaby skłonna znieść cła na samochody, jeśli Stany zrobią to samo, wykraczając poza tymczasowe porozumienie osiągnięte w lipcu, które dotyczyło jedynie „dóbr przemysłowych nie samochodowych”. — Zrobilibyśmy to, gdyby oni też - powiedziała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA