fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Zwiększył się napływ zagranicznych inwestycji

Nowa fabryka samochodów dostawczych Volkswagena we Wrześni rozpoczęła pracę pod koniec września.
materiały prasowe
W zagranicznych inwestycjach mamy za sobą dobry rok. Powinien okazać się znacznie lepszy od poprzednich.
Branżą, która przyciągnęła najwięcej dużych projektów, jest motoryzacja. Ale znaczące przedsięwzięcia zapowiedziane zostały m.in. w przemyśle lotniczym czy meblarskim.
Szczególnie obfita w deklaracje inwestorów okazało się II półrocze. To dobrze, zważywszy na fakt, że już w I półroczu napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) według NBP wyniósł 7,2 mld dol. Tymczasem cała ubiegłoroczna wartość BIZ sięgnęła 13,5 mld dol., a w roku 2014 wyniosła 12 mld dol.
– To budujący wynik, zwłaszcza w kontekście wypowiedzi niektórych członków rządu nieufnych wobec kapitału zagranicznego – mówi prof. Zbigniew Zimny, wykładowca Akademii Biznesu i Finansów Vistula, ekspert ONZ-owskiej konferencji ds. handlu i rozwoju UNCTAD.
Do najbardziej spektakularnych nowych projektów należy fabryka silników Daimlera, którą niemiecki koncern wybuduje w Jaworze na Dolnym Śląsku. Zainwestuje w nią 0,5 mld euro.
Zakład będzie drugą po Węgrzech fabryką jednostek napędowych Mercedesa poza Niemcami. Należy się spodziewać, że stanie się magnesem dla kolejnych inwestycji, podobnie jak miało to miejsce w przypadku budowy fabryki Volkswagena we Wrześni.
W branży motoryzacyjnej inwestycje na poziomie 1 mld zł zapowiedział Fiat Chrysler Automobiles, który rozbuduje fabrykę w Bielsku-Białej o nowe linie produkcyjne silników. Znaczące nakłady w rozbudowę fabryk w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach zaplanowała Toyota: wyda ok. 650 mln zł, zwiększając w ten sposób dotychczasowe zaangażowanie w produkcję na terenie Polski do ponad 4 mld zł. Z kolei 100 mln euro wyda na rozbudowę fabryki tarcz hamulcowych w Dąbrowie Górniczej koncern Brembo.
Z przemysłem samochodowym powiązana będzie inwestycja LG Chem: w Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku powstanie fabryka baterii do samochodów elektrycznych. Inwestycja będzie warta 1,3 mld zł, da 700 nowych miejsc pracy.
Dolny Śląsk okazuje się zresztą największym tegorocznym beneficjentem zagranicznych inwestycji: blisko miliard złotych zainwestuje tam spółka XEOS należąca do GE Aviation i Lufthansa Technik, która wybuduje w Środzie Śląskiej centrum serwisowania silników lotniczych. W branży lotniczej nową inwestycje zapowiedział także Rolls-Royce planujący w Ropczycach ośrodek badań i rozwoju oraz zakład wdrożeniowy.
Natomiast w przemyśle meblarskim największym przedsięwzięciem ma być fabryka przetwórstwa drewna austriackiej firmy Egger, która stanie w Biskupcu koło Olsztyna. Austriacy mogą zainwestować nawet 1,2–1,4 mld zł i zatrudnić około tysiąca osób.
Dobry wynik wypracuje w tym roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Zamknie więcej inwestycji niż przed rokiem. Wyższa będzie ich łączna wartość (ponaddwukrotnie), a także liczba miejsc pracy, które stworzą.
– Projekty, nad którymi pracujemy, pozwalają też na bardzo optymistyczne prognozy na najbliższą przyszłość – zapowiada Tomasz Pisula, prezes PAIiIZ.
Ale eksperci wskazują na zagrożenie, jakim dla napływu inwestycji są wypowiedzi niektórych przedstawicieli władz, mocno krytycznych wobec zagranicznego kapitału.
– Nie można przewidzieć reakcji inwestorów, gdy tej retoryki będzie więcej – ostrzega Sławomir Majman, dyrektor ds. doradztwa inwestycyjnego i promocji w Dentons Europe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA