fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rośnie rola państwa w gospodarce

Pixabay
Fundusz inwestycji kapitałowych da rządowi instrument do przejmowania funkcji zarządczych także w prywatnych firmach – oceniają ekonomiści.

Utworzenie funduszu inwestycji kapitałowych to nowy pomysł Kancelarii Premiera, która po likwidacji resortu Skarbu Państwa przejęła zarządzanie publicznym mieniem. Projekt odpowiedniej ustawy przyjęła we wtorek Rada Ministrów, ale nie był on wcześniej szeroko konsultowany i budzi wiele pytań.

Wiadomo, że FIK ma stanowić elastyczne źródło finansowania kapitałowych celów inwestycyjnych Skarbu Państwa, a jego zadaniem ma być nabywanie i obejmowanie akcji lub udziałów spółek. Więcej szczegółów jednak brakuje – jakie są cele inwestycyjne SP, jakimi spółkami jest zainteresowany, wedle jakich kryteriów miałby kupować akcje. I pojawiają się pytania, czy ostatecznym celem inwestycji jest zwiększanie dochodów funduszu, czy może przejmowanie funkcji zarządzającej w wybranych spółkach?

– Praktyka międzynarodowa pokazuje, że na świecie mamy sporo takich funduszy, które nie skupiają się na realizacji dochodów, ale na celach strategicznych – komentuje e...

REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA