Efektywna stawka CIT dla firm z kapitałem zagranicznym była w 2013 r. o 1,2 pkt proc. niższa niż dla reszty podatników – wynika z raportu Fundacji Kaleckiego „Kapitał zagraniczny: Czy jesteśmy gospodarką poddostawcy?".
Opracowanie Fundacji Kaleckiego przygotowane dla NBP w ramach projektu „Kapitał XXI wieku w Polsce" przytacza wiele faktów mówiących, że zagraniczne spółki w Polsce korzystają z bardzo hojnego wsparcia naszego państwa, mimo że płacą mniejsze podatki od firm polskich. Korzystają one często z różnych metod tzw. optymalizacji podatkowej, a także umiejętnie wykorzystują możliwości dawane im przez specjalne strefy ekonomiczne (SSE).
Obecnie w Polsce istnieje 14 SSE, a według danych Ministerstwa Gospodarki skumulowane inwestycje w nich wyniosły do końca 2014 r. 102 mld zł, z czego 80 proc. przypadło na kapitał zagraniczny. Firmy działające w SSE otrzymują zwolnienia podatkowe oraz innego rodzaju wsparcie. W latach 1998–2012 zwolnienia te w...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.