fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polska folwarkiem obcych korporacji

Fotorzepa, Marta Bogacz
Połowa z działających w Polsce spółek z kapitałem zagranicznym (spoza branży finansowej) zadeklarowała, że nie wypracowywała u nas żadnych zysków za 2013 r. i nie zapłaciła w związku z tym CIT.

Efektywna stawka CIT dla firm z kapitałem zagranicznym była w 2013 r. o 1,2 pkt proc. niższa niż dla reszty podatników – wynika z raportu Fundacji Kaleckiego „Kapitał zagraniczny: Czy jesteśmy gospodarką poddostawcy?".

Opracowanie Fundacji Kaleckiego przygotowane dla NBP w ramach projektu „Kapitał XXI wieku w Polsce" przytacza wiele faktów mówiących, że zagraniczne spółki w Polsce korzystają z bardzo hojnego wsparcia naszego państwa, mimo że płacą mniejsze podatki od firm polskich. Korzystają one często z różnych metod  tzw. optymalizacji podatkowej, a także umiejętnie wykorzystują możliwości dawane im przez specjalne strefy ekonomiczne (SSE).

Obecnie w Polsce istnieje 14 SSE, a według danych Ministerstwa Gospodarki skumulowane inwestycje w nich wyniosły do końca 2014 r. 102 mld zł, z czego 80 proc. przypadło na kapitał zagraniczny. Firmy działające w SSE otrzymują zwolnienia podatkowe oraz innego rodzaju wsparcie. W latach 1998–2012 zwolnienia te w...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA