fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Grecja znosi kontrolę kapitałów

Bloomberg
Grecki premier Kyriakos Mitsotakis ogłosił niespodziewanie w parlamencie pełne zniesienie kontroli kapitałów, choć nie podał konkretnej daty. Według ministra finansów, ma to nastąpić od 1 września

- We współpracy z Bankiem Grecji spełniamy nasze zobowiązanie wyborcze wcześniej. Od teraz kontrola kapitałów w Grecji skończyła się. Po 50 kolejnych miesiącach została zniesiona. Nowy cykl optymizmu otwiera się dla Grecji jakiej chcemy i na jaka zasługujemy - powiedział premier w relacji Reutera i portalu GreekReporter.

Według greckich środków przekazu, tę ważną decyzję podjęto na spotkaniu podczas weekendu ministra finansów Christosa Staikurasa z prezesem banku centralnego, Giannisem Sturnarasem. Minister finansów potwierdził w parlamencie, że decyzja zacznie obowiązywać od 1 września, po przyjęciu odpowiedniej poprawki, przez parlament i zaakceptowaniu jej przez instytucjonalnych wierzycieli i sektor bankowy.

Kontrola kapitałów była w ostatnim okresie bardzo luźna, większość transakcji w kraju dokonywano beż żadnych ograniczeń.

Władze w Atenach wprowadziły ostrą kontrolę kapitałów 5 lipca 2015 dla powstrzymania wycofywania gotówki z banków w szczycie kryzysu długu, który doprowadził do uruchomienia trzeciego od 2010 r. programu pomocowego dla tego kraju. Z upływem czasu ograniczenia łagodzono.

Od 1 marca 2018 zwiększono obywatelom limit gotówki pobieranej jednorazowo z kont w bankach do 2300 euro co miesiąc wobec wcześniej 1800 euro. Zwiększono też limit w euro lub w innych walutach dla osób udających się zagranicę do 2300 euro na podróż z 2 tys. euro. Pozwolono ponadto bankom na akceptowanie zleceń klientów na transfer pieniędzy zagranicę do 2 tys. euro co dwa miesiące. W październiku 2018 zniesiono z kolei dzienny limit pobierania 60 euro z bankomatów.

Całkowite zniesienie takiej kontroli jest ważnym wydarzeniem, które przyciągnie inwestycje do Grecji. W sierpniu 2018 Grecja przestała korzystać z trzeciego planu pomocy finansowej EBC,UE i MFW; w ciągu 8 lat otrzymała rekordową sumę 274 mld euro na uporządkowanie gospodarki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA