fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

WTO nadal bez następcy szefa

Bloomberg
Przedstawicielom 164 krajów należących do WTO nie udało się wybrać p. o. szefa, bo trwa impas, kto ma przyjść po obecnym dyrektorze generalnym Roberto Azevedo. Muszą wybrać następcę do listopada

Pełniącym obowiązki dyrektora generalnego organizacji w Genewie powinien normalnie zostać jeden z 4 wicedyrektorów generalnych; są to Chińczyk, Niemiec, Nigeryjczyk i Amerykanin. Do wyboru nie doszło, bo administracja USA nalegała, by został nim jej kandydat. WTO ogłosiła, że w tej sytuacji wicedyrektorzy pozostaną na swych stanowiskach — pisze Reuter.

- Początkowa próba miała wyłonić p. o. dyrektora generalnego z tej czwórki. Było to niemożliwe, nie byliśmy w stanie osiągnąć konsensu. Obecny dyrektor generalny Roberto Azevedo wyraził rozczarowanie — poinformował na briefingu rzecznik WTO, Keith Rockwell.

To stanowisko byłoby głównie administracyjne przez kilka najbliższych miesięcy, jednak jedna potencjalna trudność dotyczy roli tej organizacji w rozwiązywaniu sporów handlowych. Jeśli zainteresowane strony nie potrafią porozumieć się do co składu trzyosobowego panelu rozstrzygającego, jak to zwykle ma miejsce, to dyrektor generalny może wkroczyć i mianować ich.

Przedstawiciele 164 krajów członkowskich uzgodnili jedynie, że dokonają wyboru przyszłego szefa tej organizacji ze zmniejszonego z 8 do 5 grona kandydatów, a następnie do dwóch. Kraje członkowskie mają wybrać preferowanych kandydatów do pierwszej rundy trwającej 7-16 września. Trójka ambasadorów, którzy teraz przewodniczą głównym komisjom ustali, którzy kandydaci mają największe poparcie w regionach i w najmniej rozwiniętych krajach rozwiniętych. Nowy dyrektor generalny ma być wybrany do 7 listopada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA